Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANÜSÜ KAPALI DOĞAN BEBEKLER

Anüsü kapalı doğan bebekler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anüsü kapalı olarak doğma bozukluğu 4 binde bir görülüyor.

Anüsü kapalı olarak doğma bozukluğu 4 binde bir görülüyor, toplumda tabu olarak kabul edilen bu durum çok önemli bir oluşum bozukluğudur.

Bazı vakalarda çocuklar sadece anüsleri kapalı olarak doğmaz. Bu çocuklarda aynı zamanda idrar yolu ya da cinsel organ bozukluklar da olabilir. Bu, çocuklar için çok trajik bir durumdur. Aynı zamanda sosyal olarak dışlanmalarına da neden olabilir.

Ameliyat edilen hastaların yüzde 75’i ameliyat sonrasında dışkı kontrolünü sağlıklı bir şekilde sağlayabiliyorlar. Bugün ameliyat edilen çocuğun da ileride sağlıklı bir şekilde dışkısını tutabileceği düşünülüyor.

Bu guruptaki hastalar için ABD’li cerrah Prof. Dr. Alberto Pena, Bağırsak Eğitim Programı adı altında bir yöntem geliştirdi. Bu program çerçevesinde ebeveynlere çocuklarını temiz tutma konusunda bir yöntem gösteriliyor. Bu sayede çocukların toplumsal yaşama katılımları sağlanıyor. Bu yöntemle sabah evden çıkmadan önce bağırsakları lavman kullanılarak boşaltılan çocuklar bu sayede rahatlıkla okula gidebiliyorlar.

Yılda 200-250 civarında bebek bu bozuklukla doğuyor. Bu rakam önemsiz gibi görünebilir ama o senin çocuğunsa o zaman önem kazanır.

Sosyal uyum sorunlarını da beraberinde getiren bu bozukluğun ameliyatı Türkiye’de de başarıyla yapılıyor. 100 hastadan 80’inin ameliyat sonrası dışkı kontrolü sağlayabildiği belirtiliyor.

Prof. Dr. A. Can Başaklar

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: