Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNELERİN BEBEKLERLE İLGİLİ BİLMESİ GEREKEN 7 ŞEY!

Annelerin bebeklerle ilgili bilmesi gereken 7 şey!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
03.03.2016 - 14:41 | Son Güncelleme:

Gelin, bebek bakımı ve sağlığı hakkında belki de daha önce duymadığınız bilgilere bir göz atalım. İşte, yeni annelerin bilmesi gereken 7 şey...

1. Gaz sancısı çeken bebekleri fön makinesi rahatlatıyor

Bebeklerde gaz sancısı

Anne karnındaki uğultuya benzeyen elektrik süpürgesi ve saç kurutma makinesi sesi gaz sancısı olan bebekleri rahatlatıyor. Fön makinesinin sesi bebeğin gaz çıkarmasına yardımcı oluyor.

2. Kalp atışlarınızdan bebeğiniz de etkileniyor

Bebeklerde kalp atışları

Hamileyken korktuğunuzda ya da heyecanlandığınızda değişen kalp atışlarınızın bebeğinizi de etkilediğini biliyor muydunuz? Kalp atışlarınız hızlandığında bebeğinizin kalp atışları da hızlanır. Ayrıca önemli bir bilgi: Bebeğiniz 6 haftalık olduğunda gideceğiniz kontrolde doppler ultrason sayesinde bebeğinizin kalp atışlarını izlemeniz mümkündür.

3. Uykunun büyüme ve gelişime etkisi büyük

Büyüme hormonu en fazla uyurken salgılanır. Bu nedenle düzenli uyuyan bebekler çabuk gelişir ve büyür.

4. Bebeklerin damak gelişimi için emzik kullanılmalı

Emzik, bebekleri oyalamanın yanı sıra onların damak gelişimleri için de önemli bir araç. Ancak 1 yaşından sonra diş ve ağız yapısını bozduğu için emzik kullanımı bırakılmalı.

5. Bebeğiniz sizi duyuyor

Bebeğiniz sizi duyuyor mu?

9-20. haftalar civarında dışarıdaki sesler bebeğinizin kulaklarına bir miktar filtre edildikten sonra ulaşmaya ve "ikinci ses" denilen sizin de duymadığınız ancak başkaları ile konuşurken duyulan sesinizi de duymaya başlayacaktır. Bebeğiniz 24. haftadan sonra ise etraftaki diğer bütün sesleri de duyar.

6. Bir yaşından önce bal yasak!

Bebeklere bir yaşından önce bal yedirilmemesi gerekir çünkü balda bulunan polenler bebeğin alerji olmasına veya zehirlenmesine yol açabilir. Bebeklere bir yaşından önce demir bakımından zengin olan pekmez verilebilir.

7. Anne sütüyle beslenen bebeklerin kakaları sarı renktir

Bebek bezi

Bebeklerin 3‐8. günde yaptığı kakaların rengi çoğunlukla sarı- yeşil renktedir. Bu kakalara “geçiş kakaları” denir. 8. günden sonra sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde bebeğin kaka rengi sarıdır ve çoğu zaman ileri derecede yumuşak kıvamlıdır.

Yayın tarihi: 03.03.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: