Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

NEFESİ KESİLİNCEYE KADAR AĞLIYOR

Nefesi Kesilinceye Kadar Ağlıyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Öznur Simav’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Kalbi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog
 
 

21.04.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Çocuğunuz ağlama krizine girdiğinde ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Anne – babaların çocuk büyütürken en yakındığı durumlardan biri bitmek bilmeyen ağlama krizleridir. Anneler özellikle bu durumu büyük bir merak ve telaş içinde karşılarlar. Bu durum karşısında panik yapılmaması gerektiğini söyleyen Çocuk Gelişim Uzmanı Öznur Simav, ailelere birtakım önerilerde bulundu.

Bebeklerimiz, kendilerini ağlayarak ifade ederler. Ağlamaların özelliklerine göre anneler bebeğin neye ihtiyacı olduğunu tahmin edebilirler. Bazı ağlamalar, ilgi ihtiyacından doğar ki mızıldanma tarzındadır, genellikle... Karın ağrısından ve gazdan dolayı olan ağlamalarda ise bebeğin acı çektiği bellidir. Ses tonu ve vücudun kıvranma tarzında şekil almasından bu çok iyi anlaşılır.

Çocukluk döneminde kıskançlık ağlamaları, inatçılıktan meydana gelen ağlamalar, öfkelenme ağlamaları dikkatimizi çeker. Çocuklar kendi aralarında da oyun oynarken bazen anlaşmazlığa düştüklerinde ağlayabilirler. Bu için için küskünlük şeklinde de olabilir; öfke patlamaları şeklinde bağırarak, haykırarak da olabilir.

Çocuğun Dikkatini Başka Yöne Çekin

Ebeveynler, çocuklarının ağlamalarına dayanamazlar. Mümkün olduğunca onları ağlatmamak için çaba sarf ederler. Hatta bazen onların ağlamaması uğruna eğitim hataları yapabilirler. Çocukların ağlamaları öyle durumlar alabilir ki, şiddetinden nefessiz kalıncaya kadar devam eder. Anneler özellikle bu durumu büyük bir telaş içinde karşılarlar ve ne yapacaklarını bilemezler.

Bu durumun alışkanlık haline gelmesinden kaçınılmalıdır. Panik yapılmamalı, bu sinirsel ağlamanın geçmesini çocuğun dikkatini başka yöne çekerek atlatmaya çalışmalı, sakinleştirici ses tonu ile yardımcı olunmalıdır. Çocukta stres ve gerginlik yaratan durumlardan sakınmalı, çocuğa genel anlamda kendini rahat hissedeceği ortam sağlanmalı, sakinleştirici bitki çaylarından yararlanmalı, hafif ve yumuşak tonlarda müzik dinletilmelidir. 

Yayın tarihi: 21.04.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: