Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MÜZİĞİN VE NİNNİNİN BEBEKLERE FAYDALARI

Müziğin ve ninninin bebeklere faydaları
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Serap Melek Kılıç’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

27.05.2016 - 09:30 | Son Güncelleme:

Müziğin bebeklere faydaları oldukça fazla. Bu faydalar hem fiziksel hem de zihinsel… Müziğin bebeklere sayısız faydasını uzmanından öğrendik.

Müziğin bebeklere faydaları saymakla bitmiyor. İnsan beyni gelişmeye son derece açık ve işlendikçe ışıldayan bir demir gibidir. Onu ne kadar çok uyarıcıyla karşı karşıya bırakır ve ne kadar beslerseniz gelişimini o derece hızlandırırsınız. Müzik ve ninniler de bebeğinizin beyin hücrelerinin nerdeyse ilk tanıştığı dış uyaranlardır. Bu nedenle anne karnından başlayarak ve özellikle doğum sonrasında bebeklere sıklıkla hafif müzik, klasik müzik ve ninni dinletilmesi tavsiye edilir. İşitme duyularının gelişmesi ile birlikte başlayan ve yaşantılarını hafızasında depolayan bebeğiniz, bu uyarıcılarla dış dünyada karşılaştığı zaman da kendisini rahat ve mutlu hissedecektir.

MÜZİK VE NİNNİ DİNLEMENİN BEBEKLERE SAĞLADIĞI KATKILAR  

Ninni ve müzik dinlemenin bebeğiniz üzerinde oluşturduğu pozitif etkiyi özel gelişim alanlarına göre farklı başlıklar altında değerlendirecek olursak da şunları söyleyebiliriz:

 • Zihinsel gelişime sağladığı katkılar

Müzikle erken yaşlarda tanışanlar, hem analitik ve matematiksel düşünme becerilerine sahip olmak ve bu becerileri kullanmak konusunda hem de müzik kulağının yaşıtlarına oranla daha ileri derecede gelişim gösterdiği gözlenmiştir. Uyaranları kavrama ve anlamlandırma becerilerinin de daha iyi geliştiği gözlenen çocukların, yukarıda bahsettiğimiz sinir ucu uyarılması sayesinde bu yeterliliğe sahip oldukları varsayılır.

 • Duygusal ve sosyal gelişime sağladığı katkılar

Yapılan araştırma ve gözlemler, ninni dinleyerek uyuyan ve müzikle erken tanışan bebeklerin doğum sonrasında da daha sakin yapıda olduğu, daha az ağlama krizi yaşadığı ve daha az hırçın davranışlar sergilediği sonucunu ortaya koymuştur. Özellikle anne karnında müzikle tanışan bebeklerin, doğum sonrasında da anne karnında dinledikleri müzikleri duyduklarında daha huzurlu ve sakin oldukları, uykuya geçiş konusunda sıkıntı yaşama oranlarının azaldığı gözlenmiştir. Özellikle uyku öncesi süreçte bebeklerine ninni söyleyen veya ninni dinleten annelerin, bebeklerini uyuturken daha az sorun yaşadıkları ve ninni ile uyuyan bebeklerin de uyku esnasında daha huzurlu, mutlu uyudukları gözlenmiştir.

Bunun yanı sıra müzikle iç içe olan çocukların daha sakin yapıda, saldırgan davranışlara daha az meyilli oldukları, sosyal becerilerinin ve problem çözme becerilerinin de daha fazla gelişmiş olduğu birçok gözlem ve araştırma sonucu kanıtlanmıştır.

 • Fiziksel gelişime sağladığı katkılar

Anne karnında başlayan müzik deneyimleri bebeğin kulak gelişimini de olumlu yönde etkiler, seslere karşı hassas ve ayırt edici olabilen bebek, doğum sonrasında da dil gelişimi konusunda daha sağlıklı bir ivme yakalayabilir. Bunun yanı sıra ritim duygusu gelişen bebek, çocuk şarkıları, ninniler ve parmak oyunları gibi müziğin içerisinde bulunduğu birçok etkinlik deneyimi sayesinde ince ve kaba motor kas gelişimini hızlandırır.

Özetle, müzik ve ninni geçmişten günümüze, atalarımızdan, ninelerimizden bu yana bilinen ve uygulanan en sağlıklı bebek sakinleştirme yollarından biridir ve kesinlikle kaybedilmemesi gereken bir değerdir. Özellikle ninniler bebeklerimizle beraber yeniden yapılandırdığımız hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmalıdır.

Pedagog- Psikoterapist
Serap Melek Kılıç 

Yayın tarihi: 27.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: