Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUKLARIN TELEVİZYON AŞKI

Çocukların Televizyon Aşkı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Televizyon, çocuklar için eğlenceli bir araçtır. Peki ya, zararları?

Televizyon, çocuklar için eğlenceli bir araçtır. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için zararlı olabilir. Gelin, konunun ayrıntılarını Psikolog Eda Gökduman’dan öğrenelim.

Büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranışları oldukça fazladır. İki yaşla birlikte başlayan bu davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Çocuk kendisine bir model seçer. Model; anne, baba, bir arkadaş, öğretmen veya televizyonda izlediği bir kahraman olabilir. 

Çocuk, model aldığı kişinin davranışlarını içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarında kendisini bu kahramanmış gibi hayal eder ve davranışlarını karşısındaki oyun arkadaşına uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekleyecek; olumsuz özelliklere sahip ise çocuğun psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç çocuk için aslında bir oyun olsa da anne – baba tarafından daha önemli bir boyutta değerlendirilmelidir.

Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler, olumsuz davranış biçimleri, şiddet ve korku yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor.

Zararlı Programların Çocuklara Etkisi

- Karanlıktan korkma

- Gündüz veya gece yalnız kalmak istememe

- Uykuya dalmada güçlük ve korkulu rüyalar görme

Tüm bu nedenlerden dolayı çocuğunuzun izlediği televizyon programları, çizgi filmleri ve dizileri seçerken dikkatli olmalısınız.  

Yayın tarihi: 25.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

tvde bu kadar olumsuz programlar varken buna nasıl engel olacagız ya

25.03.2011 12:25:32 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: