Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ÇOCUĞUNUZ SÜREKLİ BAĞIRIYOR MU?

Çocuğunuz Sürekli Bağırıyor mu?
13 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Çocuklarda oluşan öfkenin nedenleri...

Çocuğun doğumundan itibaren gelişiminin tüm evrelerinde en sık rastlanan duygusal tepkilerden birisi olan öfke, çocuğun kendi istekleri ile çevresindeki kişilerin isteklerinin çatışması sonucu ortaya çıkıyor. Uzman Psikolog Ece Gürani Şanda, çocuklardaki öfkenin nedenlerini anlatıyor.

Çocuğunuzun öfkesini anlamak için onun gelişim süreçleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Özellikle 2-3 yaş dönemi, çocukların kendilerine odaklandıkları ve kendi isteklerini her şeyin üzerinde tuttukları ve bu nedenle öfkenin yoğun olarak yaşandığı bir dönem. Çocuklarda öfke çoğunlukla engellendikleri hayal kırıklığına uğradıkları, korku ve kaygı hissettikleri zamanlarda görülebilir.

Çocuklar hayal kırıklığına uğradığında ya da kendisini engellenmiş hissettiğinde, duygularını fiziksel olarak ifade etme yolunu seçerler. Özellikle küçük yaşlardaki çocuklar, sıkıntı hissettikleri durumlarda ne yapacaklarını daha öğrenmediğinden içinden gelen saldırgan dürtülerini bilinçsizce açığa çıkarma yolunu seçebilirler.

Çocuklar Öfkesini Nasıl Belli Eder?

Erken yaşlardaki çocuklarda ağlama, bağırma, tepinme, kendini yerden yere atma, zıplama, tekmeleme, bir şeyler fırlatma gibi davranışlara rastlanabilir. Daha büyük yaşlarda ise çocukların kendilerini ifade etme yeteneklerinin gelişmesi sonucu öfke tepkilerinin düşüşe geçmesi beklenir. Ancak bu yaş dönemlerinde de çocuklarda; iletişim problemleri, ilgisizlik, otoriteye karşı gelme isteği ve isteklerinin dikkate alınmaması nedeniyle çocuklarda öfke tepkileri ortaya çıkabilir. Erken yaş dönemlerinde görülen kendisine ve ailesine karşı olan tepkiler, okul öncesi ve okul dönemine bağlı olarak dışarıdaki insanlara doğru bir yönelim gösterir. Arkadaşlarının kafasına vurmak, eşyalarına zarar vermek, sözlü saldırılar, başkalarını kasıtlı olarak rahatsız etmek gibi davranışlar sergileyebilirler.

Öfkenin Nedenleri

• Çocuğun temel ihtiyaçlarının zamanında giderilmemesi

• Anne ve babanın tutumları arasında farklılıklar bulunması

• Düşük sosyal ilişkinin olması

• Çocuğa olumsuz örnek teşkil edebilecek bir kişinin varlığı

• Televizyon ve kitle iletişim araçlarının olumsuz etkisi

• Ebeveynlerin çocukları yanlış yargılama ve değerlendirmeleri

• Uygulanan yanlış cezalandırma yöntemleri

• Çocukların yaptığı olumsuz davranışların ebeveynler tarafından ödüllendirilmesi

• Aile içi geçimsizlik ve şiddetin var olması

• Okulda akranları tarafından istismar edilmesi gibi nedenler sayılabilir.

Yayın tarihi: 18.03.2011
13 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (18)

sevgicim ardayla ilgili böyle problemlerinin olmasına üzüldüm.. baskıcı oteriter bi cocuk olucak belliki :S senin bunu sabırla ona aştırman lazım canım allah yardımcın olsun

21.03.2011 23:23:59 damla akdemir

sevgi canımm işin zor vallla kolaylık versin rabbım sana

20.03.2011 15:39:44 leyla altun
18 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: