Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE SEVGİSİ İLAÇ GİBİ

Anne sevgisi ilaç gibi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
22.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anne sevgisi, bebeğin sağlıklı gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkili!

Bebeğe bizzat annesi tarafından bakılmasının, sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşıdığı belirtildi. Anne sevgisi ilaç yerine geçiyormuş.

Uzmanlar, bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusunun yeterli düzeyde gelişmediğine dikkat çekerek, bebeklerin özellikle 3 yaşına kadar anne sevgisine büyük ihtiyaç duyduğunu belirtiyor.

Çalışan annelerin doğumdan sonra en az bir yıl ücretli veya ücretsiz izinli sayılması gerektiği vurgulanıyor. Deneyimli bakıcılar dahi bebeğe annenin gösterdiği özen, dikkat ve sevgiyi gösteremiyor.

Bu nedenle anne sevgisi, bebeğin ruhsal ve psikolojik gelişimi için pahalı antibiyotiklerden bile daha etkilidir. Yeni doğan bebeğe bizzat annesi tarafından bakılması sağlıklı ve özgüvenli bir kişilik gelişimi için büyük önem taşır. Bakıcılar tarafından büyütülen bebeklerde özgüven duygusu yeterli düzeyde gelişmiyor. Ülkemiz, anne ve bebek sağlığı konusunda uluslararası standartları yakalamalıdır. Bu konunun üzerinde hassasiyetle durulması gerekir.

Prof. Dr. Himmet Karazeybek

Yayın tarihi: 22.10.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bende çocuğumla 3 yaşına kadar kalmayı nasıl isterdim anlatamam her sabah gözyaşları içinde işe gidiyorum, ama çalışmak zorundayım ücretsiz izne ayrılırsam şark görevim uzayacak burada 1 sene daha kalamam yaşamayan bilemez, doğum izinleri düzenlenmeli yapılan düzeltmler yeterli değil

19.05.2011 20:52:47 hülya çevik

çalışan bir anne olarak her an vicdan azabındayım :(

24.03.2011 12:17:06 gülşah kaplan

öyle düşünmeyin bence,çalışan annelerin çocukları daha disiplinli ve daha derli toplu.ne kadar vicdani olarak rahatsız olsakta tek kişinin maaşı ile hiç birşey yapılamayacağını çok iyi biliyoruz:(

30.12.2011 15:39:14 özlem kahraman
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: