Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

2018'İN EN POPÜLER KIZ VE ERKEK BEBEK İSİMLERİ

2018'in en popüler kız ve erkek bebek isimleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.03.2019 - 11:29 | Son Güncelleme:

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılında doğan bebeklere en çok verilen isimleri açıkladı. En popüler bebek ismi kızlarda Zeynep, erkeklerde Yusuf oldu. Peki, en çok tercih edilen bebek isimleri hangileri oldu? İşte, en popüler kız ve erkek bebek isimleri...

Kız bebeklerde, Zeynep’ten sonra en çok tercih edilen isimler Elif, Defne, Ebrar ve Eylül olurken, erkek bebeklerde, Yusuf’tan sonra en popüler isimler Eymen, Ömer Asaf, Miraç ve Ömer oldu.

İstanbul'da kızlarda Zeynep, erkeklerde Ömer Asaf ismi ilk sırada yer aldı.

En büyük nüfusa sahip il olan İstanbul'da, kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en çok Defne, Elif, Duru ve Ebrar isimlerinin tercih edildiği görüldü.

Erkek bebeklere ise Ömer Asaf’tan sonra en çok verilen isimler Eymen, Yusuf, Ali Asaf ve Ömer oldu.

Ankara'da en popüler bebek ismi kızlarda Zeynep, erkeklerde Eymen oldu.

İzmir'de kızlarda Zeynep, erkeklerde Eymen en çok tercih edilen isimler oldu.

Türkiye'nin ikinci büyük şehri olan Ankara'da, kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en çok tercih edilen isimler Elif, Defne, Duru ve Ebrar oldu. Erkek bebeklere ise Eymen’den sonra en çok Ömer Asaf, Yusuf, Ömer ve Miraç isimlerinin verildiği görüldü.

Nüfus büyüklüğünde üçüncü sırada yer alan İzmir'de, kız bebeklerde Zeynep’ten sonra en çok tercih edilen isimler Defne, Elif, Duru ve Asya oldu.

Erkek bebeklerde ise Eymen’den sonra Çınar, Aras, Ayaz ve Emir en çok tercih edilen isimler oldu.

ZEYNEP İSMİNİN ANLAMI

Zeynep, Arapça Zeyneb isminin Türkçeye yerleşmiş halidir. Türkçe anlamı tutkulu mücevher demektir. Zeynep; Arapçada , Zeyn (süs) ve Eb (baba) kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur.

ELİF İSMİNİN ANLAMI

Elif, genellikle kadınlara verilen bir addır. Arap alfabesinin ilk harfi Elif'ten gelmektedir ve aynı harfin şekli gibi ince anlamındadır.

DEFNE İSMİNİN ANLAMI

Defne, defnegiller (Lauraceae) familyasının Laurus cinsini oluşturan her dem yeşil ağaç veya ağaççık görünümündeki bitki türlerinin ortak adı.

DURU İSMİNİN ANLAMI

1. bulanık olmayan, pırıl pırıl, temiz.2. (gök, hava için) bulutsuz ve aydınlık.

EBRAR İSMİNİN ANLAMI

Ebrar kelimesi Arapça kökenlidir. Ebrar, bütün iyi hasletleri kendilerinde toplayan, sağlam bir itikada sahip olan, doğru sözlü demektir.

EYLÜL İSMİNİN ANLAMI

Eylül, Gregoryen Takvimi'ne göre yılın 9. ayı olup 30 gün çeker. Arapça eylûl, Süryanice "üzüm" anlamındaki aylûl'den gelmektedir.

EYMEN İSMİNİN ANLAMI

Sözlükte uğurlu kimse, pek talihli kimse için kullanılır.

ÖMER ASAF İSMİNİN ANLAMI

Ömer isminin kökeni Arapça'dır. Asaf, İslam dünyasında vezirin sıfatı olarak kullanılır. Osmanlılar'da vezir ve özellikle veziriazamlar için kullanılmıştır.

MİRAÇ İSMİNİN ANLAMI

Miraç, İslam inancında, Peygamber Muhammed'in göğe yükselmesi hadisesi. Aslen "yükseğe çıkma" anlamına gelen söz,. Arapça uruc (merdiven) kökünden gelir.

BEBEK İSİMLERİ REHBERİ

Yayın tarihi: 07.03.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: