Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİDOĞAN BEBEĞİN YÜRÜME REFLEKSİ

Yenidoğan Bebeğin Yürüme Refleksi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yeni doğan bebeğinizi izlediğinizde birtakım hareketler yaptığını görürsünüz.

Yeni doğan bebeğinizi izlediğinizde birtakım hareketler yaptığını görürsünüz. Avucunu okşadığınızda parmaklarıyla elinizi kavrar, yanağınızı yüzüne yasladığınızda veya dudaklarına dokunduğunuzda emme pozisyonu alır.

Göz kapaklarına dokunduğunuzda gözlerini yumar ya da ayaklarını okşadığınızda parmaklarını hareket ettirir. Belinden kavrayıp ayaklarını yere bastırdığınızda ise, ayakları yürürmüşçesine havada daireler çizer.

İzlemesi keyif veren bu hareketler, bebeğinize özgü reflekslerdir. Bebeklerin yaşamlarını sürdürebilmesi ve olgunlaşma sürecinin devam edebilmesi için doğuştan getirdikleri refleksleri oldukça önemli bir yere sahiptir. Refleksler, aynı zamanda bebeklerin sinir sisteminin değerlendirilmesinde de önemli bir rol oynamaktadır. Belirli yaşlarda kaybolması gereken yenidoğan reflekslerinin kaybolmaması veya ortaya çıkması gereken reflekslerin ortaya çıkmaması yenidoğanın nörolojik gelişimde büyük önem taşır.

Basma ve Yürüme Refleksi

Bebeğinizi koltuk altlarından tutarak, yere bastırırsanız adım atarmış gibi yapabilir. Zamanında doğan bebeklerin tabanlarını bastıkları görülürken, erken doğanların ayak uçlarında yürüdüğü bilinir. Bebeklerde bu refleks, 6–7 aya kadar sürer. Bebeğinizin hareketlerinin uzun sürmesi veya tekrarlaması durumunda, sinir sisteminde bir rahatsızlık aklınıza gelmelidir.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı 
Dr. Sabahat Karakaşlılar

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

o güzel duyguyu en yakın zmanda tatmak istiyorum

20.03.2011 10:38:52 leyla altun
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: