Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MASAL MAKİNESİ KONUŞTURUYOR

Masal Makinesi Konuşturuyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Elif İpek’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

10.03.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Masal makineleri çocuğun gelişimine katkı sağlıyor.

Ailelerin sıkça kullanmaya başladığı masal makineleri, hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın çocuğun gelişimine katkı sağlıyor. İster çocuğu uyutmak ve sakinleştirmek için ister okuma isteği uyandırmak için olsun, çocuğun psikolojisi üzerinde olumlu etkiler sağlıyor. 

Pedagog Elif İpek, masal makinesinin çocuklar üzerindeki etkilerini şöyle anlatıyor:

“Son zamanlarda ailelerin küçük yaşta kitap okuma alışkanlığını artırmaya verdikleri önem gözle görülür oranda artış gösterdi. Masal makineleri ise çoğu ailenin imdadına yetişti. Bu makineler çocuğun kitapla erken dönemde buluşmasını, okumada ve dolayısı ile konuşmada tonlamayı daha dikkatli kullanmalarını, işitsel dikkatlerini geliştirmeyi, resim ve anlatılan arasında bağ kurmalarını da sağlıyor. Ailelerin dikkat etmesi gereken ise anlatılan masalın niteliği olmalı.

Masal makineleri daha çok okul öncesi dönem çocukları için kullanılıyor. Sesli kitaplar ise okul öncesi dönem ve okul çağı çocukları için kullanılıyor. Okul öncesi dönem çocuğu için seçilecek masallar, hikayeler, çocuğun nörolojik seviyesine uygun olmalı. Kurdun babaanneyi yemesi, avcının kurdun karnından babaanneyi çıkararak kurtarması gibi olayları içeren masallar oldukça kafa karıştırıcı. Bunun yerine daha çok eğlendirici içeriği olan, günlük yaşamda karşılaşılan olayları değerlendiren, karakterleri yargılamayan hikayeleri tercih etmek gerekiyor.”

Yayın tarihi: 10.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

cooookkk güzellll yaaa ama benim bebegim yeterince kalabalıkda büyüdüğü için gayet sosyal ve konusmaya erkenden başladı cok şükür :)

18.03.2011 21:37:51 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: