Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERİN BÜYÜME DÖNEMLERİ

Bebeklerin Büyüme Dönemleri
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.03.2011 - 16:40 | Son Güncelleme:

İlk günler, haftalar, aylar...

Bebeğiniz dünyaya merhaba dedi ve bu andan itibaren inanılmaz bir hızla büyümeye, değişmeye başlayacak. Bu süreçte sizi ve bebeğinizi neler bekliyor, sırasıyla görelim.

İlk 24 Saat

Bebeklerin bazıları doğduktan birkaç dakika sonra emerken, bazılarının emmesi daha uzun zaman alabilir. Bazıları çok ağlarken, bazıları da çok uyur. Ama yeni doğan bebeklerin büyük çoğunluğu sizin kokunuzu alabilmek ve sizi duyabilmek için kucaklanmak ister.

İlk Haftalar

Hastaneden çıktığınızda bu minik bebeğin sizin olduğunu fark edersiniz. Çok güzel bir duygu olmasına karşın biraz da korkutucudur. Ama tamamen yalnız değilsiniz. Doktorunuzla görüşmeleriniz devam edecek.

Ayrıca kendinizi çok sıkmanıza da gerek yok. Bebeğinizin bezini yanlış takarsanız bir tarafı kırılmayacağı gibi, tulumunun çıtçıtlarını yavaş kapatırsanız da dünyanın sonu gelmeyecek. Emin olun ki, bebeğiniz de nasıl emzirilmesi veya banyo yaptırılması gerektiğini sizden iyi bilmiyor. Merak etmeyin, en iyi yöntemi zamanla deneyerek ve yanılarak öğrenirsiniz.

Haftalardan Aylara Geçiş

Bebeğinizin sıklıkla yapacağı bazı şeyler var. Mesela bunlardan biri de bitmeyen ağlamaları. Bütün bebekler ağlar, ama bazıları daha çok ağlar. Kendinizi onun yerine koyun! Konuşamıyor veya fazla hareket edemiyorsunuz. Ağlamak tek iletişim kurma yolunuz. Yine de bebeğinizin neden (Açlık, diş çıkarma, altını ıslatma, hasta olma) ağladığını anlamak her zaman kolay olmayabilir.

Bebeğinizi rahatlatmanın, ona masaj yapmak, şarkı söylemek, sallamak gibi yüzlerce farklı yöntemi var. Ama kendinizi çıldıracak gibi hissediyorsanız, bebeğinizi güvenli bir yere yatırıp başka bir odaya geçin ve yüksek seste müzik açıp sakinleşmeye çalışın.

Yayın tarihi: 01.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

zaman ne çabuk geçiyo yaşına girecek yavrum geçen yıl gelişini bekliyordum.

29.03.2011 14:39:04 NESLİHAN ALAK

geçen yıl bu zamanlar evde izne ayrılmış doğumu kızımın gelişini bekliyordum ne garip ya...şimdi kızım anne bile diyor.Doğdunda korkmuştum ağlamalarına ama anlatılanlara göre sessiz bir kızım vardı uykuyu çok seviyordu uykuda emziriyordum bende gazlı bir bebek değildi yavrum benim...

21.03.2011 12:34:06 NESLİHAN ALAK
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: