Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLER DİŞLERİYLE DOĞABİLİYOR

Bebekler Dişleriyle Doğabiliyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeklerde süt dişi çıkması bazen doğuştan olabiliyor.

Bebeklerde süt dişi çıkması bazen doğuştan olabiliyor. Yani bebekler dişleriyle doğabiliyorlar. Nadir de olsa görülen bu durumda diş çektirilebilirken emzirmeye sorun teşkil etmiyorsa kendiliğinden düşmesi de beklenebilir.

Süt Dişleri Ne Zaman Çıkar?

Süt dişlerinin ilk çıkan ön grup dişlerinin hemen hemen %95 i 6.ayda çıkmaya başlar. Bu dönemde ebeveyniler dişlerin çıkacağını çocuğun elini ağzına götürmesinden, salya miktarının fazlalığından, ateş, ishal gibi değişimlerin olmasından anlarlar.

Diş sürmesi gecikirse yani yaklaşık 18. aya kadar uzamışsa bir radyografi alınarak takiben yapılması istenir. Ortalama 3 yaşında süt dişeri sürmelerini tamamlar. Ağızda 20 adet süt dişi olmalıdır.

Diş Çıkarmadaki Ateş ve İshal

Bu durumda neden neyse tespit edilip nedene göre tedavi yapılmalıdır. Sıklıkla diş çıkarma sırasında vücut zayıf düştüğünden ikincil enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Üst solunum yolları enfeksiyonları diş çıkarma ile birleşip çocuğu bitkin düşürebilir. O nedenle sorun iyi tespit edilip tedavisi yapılmalıdır.

Erkut Akçalı
Diş Hekimi

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

ilk defa duyuyorum ve cok da şaşrıdım bu habere

21.03.2011 23:20:05 gülşah kaplan

Bende duysam inanmazdım ama minik prensesim de şahit oldum bu olaya..

12.04.2011 10:11:07 Nurcan & Güneş

Merhaba, Güneş'im 10.10.2010 da dişli olarak dünyaya geldi.. İlk Dr. kontrolünde dişlerin alınmasının gerekmediği söylendi. İleriki aylarda çocuk hastanesinde ki kontrollerinde dişlerin alınması gerektiği söylendi ve hemen almaya karar verdi Dr.. Fakat dişler iyice sertleştiği için alınamaz artık dedi. Hala kızımın iki dişi ağzında düşermi düşmez mi bilmiyorum... Ama çok komik bir durum... Yeni doğmuş bebek ve ağzında iki diş :)

10.03.2011 08:36:47 Nurcan & Güneş

cok değişik geliyordur göze gercektende

21.03.2011 23:20:25 gülşah kaplan
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: