Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK ALBÜMÜNÜN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Bebek Albümünün Psikolojik Etkileri
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
17.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uzun yıllardır hazırlanan bebek albümleri, ileride çocuğun öz güvenini artırıyor.

Uzun yıllardır hazırlanan bebek albümleri sanılandan daha fazla fayda sağlıyor. Hamileliğin başlangıcından itibaren anne baba ve tüm aile büyük bir hazırlık içine girmektedir. Aileye küçücük yeni bir birey daha katılacaktır.

Beklentiler, hayaller içinde yaşamaya başlanır. Uzun yıllardır zaten hazırlanan bebek albümleri, son yıllarda dijital teknolojinin ve hamilelikteki görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ile iyice hız kazanmış ve bebeğin doğum öncesini de kapsamaya başlamıştır.Hatta bu yüzden fotoğrafçılık mesleğinin bir alt grubu olan doğum fotoğrafçılığının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bir bebeğe daha doğmadan böyle bir şey hazırlama girişiminde bulunma davranışı 21. yy’da çok net bir şekilde o gebeliğin istenen bir gebelik olduğunun ilk işaretlerinden biridir. Doğduktan sonra anne babasının kendisi için böyle bir çabada bulunduğunu görerek büyüyen çocuk daha en baştan itibaren istenerek yapılan bir çocuk olduğuna yürekten inanır.

Bu his çocukta ne kadar çok sevildiği duygusunu daha da pekiştirir. Sevgiyle büyüyen çocuk tabii ki, kendine daha çok güven duyar, kendine güveni yüksek olan bir çocuk da ileriki yaşlarında ve hayatında başarılı bir çocuk ve başarılı bir erişkin olarak topluma karışır.

Bu konu ilerleyen günlerde çocuk gelişim uzmanlarının ve psikologların dikkatini çekecek ve bu konuda daha net bilimsel çalışmalar yapılarak bunun çocuğun psikolojik gelişimine katkıları bazı sayısal verilerle de mutlaka kanıtlanacaktır.

Kıskançlığa Dikkat!

Ancak bu geleneğin henüz çok da yaygınlaşmadığı yıllarda doğan çocuklar açısından ilk bakışta sorun olmasa da kardeşlerine böyle bir şey yapılmış olması ciddi kıskançlık sorunlarına yol açabilir. O yüzden ilk çocuğuna böyle bir albüm hazırlamayan aileler yeni bebek için albüm hazırlamadan önce, ilk çocuğu buna iyi hazırlamalı, ilk çocuğa onun doğduğu dönemlerde bu tip şeylerin hiç olmadığı veya çok yaygın olmadığı için kolay ulaşılamadığı net bir şekilde açıklanmalıdır. Ve maalesef ilk çocuk buna müsait değilse, belki bu projeden vazgeçilmesi bile gerekebilir.

Çocuk Sağlığı
Uzm. Dr. Anıl Yeşildal

Yayın tarihi: 17.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

ilk bebeğim erken doğduğu için doğum fotoğrafçısı tutamamıştım, aradan 2 yıl geçti ikinci bebeğimi kucağıma almama az kaldı, her ne kadar istesem de bu sefer doğum fotoğrafçısı tutmayacağım, ilkinde olmadı ikincisinde de olmamalı diye düşünüyorum, demek ki doğruymuş:))

bebegim için her anını saklıyorumm

25.03.2011 12:17:08 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: