Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİN GELİŞİMİ NASIL?

Bebeğinizin gelişimi nasıl?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.06.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

0-3 yaş arası bebek gelişiminde neler oluyor?

Yaşamın en önemli yılları olarak kabul edilen doğumdan sonraki ilk üç yıl bebeklerin algılarının en açık olduğu dönemdir. Bu dönemde bebeğin psiko-motor, psiko-sosyal, bilişsel gelişim basamakları çok hızlı gelişir. Gelin bebeğinizin bu dönemdeki gelişimlerine bir göz atalım.

Doğumdan itibaren on sekizinci aya kadar bebekte emme refleksi geliştiğinden bu döneme süt çocukluğu deniliyor. Özellikle bu süreçte bebeğin biyolojik ihtiyaçları yeterince iyi karşılanırsa duygusal gelişimi de olumlu yönde etkilenip gelişiyor. Beslenme ihtiyacının yanı sıra temizlik ihtiyaçlarının da aynı şekilde iyi karşılanması bebeğin huzurunu sağlayacağı gibi sıcak, sevgi dolu bir ortamda büyümesi ailesi ve çevresiyle dengeli ve sağlıklı bir bağ kurmasına olanak sağlar.

3 yaşına kadar olan dönemin bebeğin çocuğun bağımsız yani otonom bazı yetileri kazandığı bir dönem olduğuna dikkat çeken Psikolog Ayşe Handan Selim, bir yaşına kadar anneye bağımlı olan çocuğun yürümesiyle birlikte yavaş yavaş anneden ayrıldığını söylüyor ve doğumundan 3 yaşına geçen süreçte bebeğinizin gelişiminin nasıl olduğu konusunda bilgi veriyor.

İşte, ay ay bebeğinizin gelişimini anlatan galeri...

Ne Yapmalı?

Yaşamın ilk üç yılı çocuğun birçok beceriyi kazanması açısından oldukça önemlidir. Fakat bu becerileri kazanmasında anne ve babanın çocuklarına verdikleri ilgi, oynadıkları oyun, onlarla geçirdikleri vakit içerisinde yapılan etkinlikler önemlidir. Bu dönemde onlara masal anlatmanın, müzik dinletmenin, birlikte dans etmenin yanı sıra yerinde ve zamanında çocuğun merakını ve ilgisini çeken şeyleri anlatmanın onların zihinsel, sosyal, motor gelişimini destekleyeceği unutmayın.

Yayın tarihi: 10.06.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

benim oğlum 13 aylık boyu 77 cm hamileyken ultrasona bakan doktor boy gelişimi geri diyordu çok üzülüyorum ayına göre boy gelişimi nasıl bilgilendirirseniz sevinirim

07.11.2012 19:20:32 derya acar

MRHABA BENİM KIZIM 7,İ BİTİRDİ 8 DEN GÜN ALIYO AMA KİLOSU 7.300. ÇOK HAREKETLİ BİR BEBEK HİÇ DURMUYO DEVAMLI OYUN İSTİO DOKTORA GİTTĞİMİZDE AY OLARAK ÇOK GERİDE DEDİ BENDE COK ÜZÜLDÜM ELİMDEN GELDİĞİNCE SEBZE ÇORBASIYDI YOĞURDUYDU KISACA HERŞEYİ YEDİRMEYİ İHMAL ETMİYORUM ASLINDA ÇOKTA MAMA YEMEYİ SEVMİYO 7_8KAŞIKTAN SNRA AĞZINI KİLİTLİO NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN YARDIMCI OLUN BU DURUM BENİ ÜZÜYO.

15.06.2011 13:29:04 HİKMET KARABULUT

Benim kızım 17 aylık ve 9500 gr, gayet sağlıklı ve gelişimi normal. kiloya hiç takılmayın, boy ve kilo artışı varsa sorun yok demek, az ya da cok almaktan öte, doğumdan itibaren izlediği yol önemli. yapısal faktörleri unutmamak gerek.

28.06.2011 14:37:03 deniz anıl
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: