Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

7-12 AY ARASI BEBEK GELİŞİMİ

7-12 Ay Arası Bebek Gelişimi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.03.2011 - 15:00 | Son Güncelleme:

Telaşlanmayın! Bu dönemde bebeğinizin göz rengi değişebilir.

Gelişiminin 7-12 ayları arasında, çocuğunuz artık hareketlenmeye ve tahmin ettiğinizden çok daha fazla mesafe kat etmeye başlar. Bu aylar çocuğunuz için önemli bir gelişimsel dönemdir. Bu aşamada bebekler görme yetilerini ve vücut hareketlerini daha iyi koordine etmeyi öğrenirler.

Dikkatli olun! Bu dönem, bebeğinizi kendisine zarar vermekten korumanız gereken bir dönemdir. Fiziksel olarak çevresini keşfetmeye başladığı bu dönemde; vücudunda şişlikler, morluklar ve diğer ciddi yaralanmalarla karşılaşma riski artar. Özellikle temizlik malzemeleri içeren dolapları kilitli tutmanız ve merdivenlere önlerine engeller koyarak dikkat etmeniz gerekir.

Bebeğinizin el-vücut koordinasyonunu geliştirebilmek için onunla yerde emekleme pozisyonlarında, cisimlere uzanma hareketleri yapmasını sağlayın. 

Telaşlanmayın! Göz Rengi Değişebilir

Eğer çocuğun gözlerinin rengi değişiyorsa endişe etmeyin. Çünkü iris doğumda açık renkli olup henüz koyu pigmentleri tamamen gelişmemiştir. Bebeklerin çoğu mavi gözlü doğar. Zamanla, daha koyu pigment oluşumu iriste mavi, yeşil, gri ya da bu renklerin karışımından kahverengiye doğru dönmeye başlayabilir.

Göz Hastalıkları Uzmanı
Op. Dr. Serdar Özler 

Yayın tarihi: 14.03.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

Meraba,bebeğim 22 aylık baş çevresi 47cm, 2 ay öncede 47cm'ydi.normalmi? ne yapabilirim?

02.05.2011 10:45:36 Asuman Yeni

Merhaba.ben Azerbeycandan rahatsiz ediyorum.bebeğimin kulagi surekli agriyor.ne yapabilirim?

30.04.2011 19:38:15 Samire Bayramzade

Salam Samire xanım mende Azerbaycanlıyam ama İstanbulda evliyem 7 aylıg oğlum var bebeklerde gulag ağrısı bir cox nedeni var cımızdırende qulagına su gaçmagı soyug havada kuleklı havada hava gaçması.Sürekli pamuk tak kulagına sudan kulekden qoru bir sure doktora gortur agrısı kecmedıyse.

7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: