Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZEKA GELİŞİMİNDE ANNE SÜTÜ ETKİLİ Mİ?

Zeka gelişiminde anne sütü etkili mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.05.2012 - 09:30 | Son Güncelleme:

Bu konu üzerine yapılan araştırmaların sonuçları çok ilginç!

Anne sütü ile ilgili genel yargı, bebeğin zekasını geliştirdiği yönünde. Ancak yapılan araştırmalar, bu konuda anne sütünün tek başına bir etken olmadığını kanıtlar nitelikte sonuçlar ortaya koyuyor.

Edinburgh Üniversitesi’nden araştırmacılar ve İngiliz Tıp Araştırmaları Konseyi’nden Geoff Der, ABD’deki 5475 çocuk ve 3161 anne ile yaptığı incelemede, bebeğin zekasının anne sütünden ziyade annenin zekasıyla ilgili olduğunu söylüyor. Önceki araştırmalarda annenin zeka seviyesine bakılmamasının da büyük bir hata olduğuna vurgu yapıyor.

Araştırmacılar, bebeğini emziren annelerin mama tercih eden kadınlara kıyasla daha zeki, daha olgun, daha iyi eğitimli ve çocuğunun gelişimiyle daha ilgili olduğunu tespit etti. Dolayısıyla anne sütüyle beslensin ya da beslenmesin, bu ortamda yetişen çocukların becerilerinin daha iyi geliştiği düşünülüyor. Aynı aileden biri anne sütüyle diğeri mamayla büyümüş çocuklarda zeka farkı görülmemesi de yeni araştırmanın sonuçlarını destekler nitelikte.

Çevresel etken ve genetik de etkili

Bir diğer araştırma ise İngiltere ve Yeni Zelanda’da 3 bin çocuk üzerinde yapıldı. Araştırmada zeka seviyesinin yüksek olmasında anne sütünün tek başına etken olmadığı, aile, sosyal çevre gibi çevresel etkenler ile genetik faktörlerin de rol oynadığı tespit edildi.

Araştırmada FADS2 geninin özel değişkesine sahip çocukların IQ seviyesinin diğer çocuklardan 6,8 puan yüksek olduğunu buldular. Bu farkın, çocuğun sosyo-ekonomik durumu, annenin IQ’su, bebeğin doğum ağırlığı veya hamilelikte annenin yaşı gibi etkenlerle değişkenlik gösterdiği belirlendi.

FADS2 genini incelediklerini, doğumdan sonraki ilk aylarda beyinde toplanan, poliansatüre (Çoklu doymamış) yağ asitlerini besleyici yağ asitlerinden dönüştüren bir enzimin anne sütünde bulunduğunu belirten araştırmacılar, bu enzimin zeka seviyesinin gelişimi üzerinde bir etkisi olabileceğini düşünüyorlar. 

Yayın tarihi: 18.05.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Halki hazir mammalara yonlendirmeye calisna bu haberi tamamen yanli buluyorum.

21.05.2012 18:25:53 Senih Ozer

Anne sütünün etkisi tartışılmaz tabii, bunu zaten tüm uzmanlar söylüyor, hepimiz biliyoruz. Ama sütü yeterli olmayan anneler ne yapsın? Anne sütü yetersiz kaldığında mecburen hazır mamalara yönelmek durumunda kalıyoruz. Bunu yaşamayan bilemez ki.

22.05.2012 10:27:54 birgül K.

anne sütü kesinlikle faydalı ama tek başına etkili olmadığı genetik faktörlerin de etkili olduğu araştırması gerçekçi geldi bana.

18.05.2012 09:41:02 Büşra Güler
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: