Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SÜT HANGİ DURUMLARDA KANSIZLIK YAPAR?

Süt Hangi Durumlarda Kansızlık Yapar?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Elif Dağlı’nın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Kiraz Bahçesi Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr.
 
 

16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sütün fazlası da azı da zararlı. Denge kurmak şart!

İnek sütü, çocukların normal büyümesi ve gelişmesi için gerekli iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı bir gıdadır. Annelerin en merak ettiği konu ise; sütün kansızlık yapıp yapmayacağıdır. Gelin hep birlikte bu sorunu netleştirelim!

Çok Fazla Süt İçilmesi Zararlı mıdır?

Çok süt tüketen çocukların diğer gıdalar için iştahları kalmaz. Yeterli kaloriyi almalarına rağmen dengeli bir diyet almamış olurlar. Bu nedenle çocukların günde 500 ml süt içmeleri, 750 ml yi aşmamaları önerilmektedir.

Çok süt içmek demir eksikliğine de neden olmaktadır. Demir büyüme ve gelişme için olduğu kadar kan yapımı için de gereklidir. İnek sütü yeterli demir içermemektedir. Var olan demir de barsaktan iyi emilmemektedir. İnek sütü hassasiyeti olan çocuklarda ise yavaş yavaş sızıntı barsaktan kanamaya neden olarak kansızlık yaratabilir.

Çok süt içerek diğer gıdaları tüketemeyen ve az demir alan çocuklar soluk renkli olur, çabuk yorulurlar, ilk yaşlarda psikomotor gelişme geriliği olabilir.

Süt, içinde bulunan yağ ve kalori, beyin ve sinir gelişmesi için elzemdir. Bu nedenle iki yaş altındaki çocukların yağsız süt içmesi doğru değildir.

Çözüm Önerileri Nelerdir?

İnek sütü çocukların büyümesi için yararlı bir gıdadır.

Anne sütünde daha fazla demir bulunduğu ve bu demir barsaktan iyi emildiği için, bebeklere ilk yaş içinde anne sütü vermek daha uygundur.

Çocukların günde tüketeceği inek sütü miktarı 500-750 ml olmalıdır. Eğer bu miktar aşılırsa süt, kansızlığa yol açabilir.

Marmara Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: