Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PROBİYOTİK İÇEREN MAMALARIN FAYDASI NEDİR?

Probiyotik İçeren Mamaların Faydası Nedir?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Son yıllarda, probiyotikler oldukça popüler olmuş ve probiyotik içeren gıdalarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır.

Probiyotik içeren mama ve gıdaların faydasına dair birçok bilgiye ulaşmak mümkün. En önemlisi ise bebeğinizin sağlığı açısından ne ifade ettiğidir.

Son günlerde bebek mamaları, yoğurt gibi bazı gıdalarla ‘ Probiyotik ‘ kelimesi sıkça karşımıza çıkmaya başladı. Probiyotik içeren gıdaların ne anlama geldiğini bilmek için, önce vücudumuzun normal bakterilerinden haberdar olmalıyız.

Bakterilerin Fonksiyonu

Bakteriler her zaman zararlı varlıklar değillerdir. Bazı türleri hastalıklara yol açar. Ama aynı zamanda, vücudumuzda bizimle barışık yaşayan pek çok dost bakteri türü de mevcuttur. Bunlar hastalık yapan bakterilere karşı bizi savunurlar. Bağışıklık sistemimizin parçası olarak enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olurlar. Ayrıca barsakta bazı vitaminlerin sentezini, sindirimin normal işleyişini, gıdaların emilmesini sağlarlar. İşte probiyotikler de bu dost bakterileri içeren gıdalardır.

Günlük yaşamda geçirdiğimiz hastalıklar, antibiyotik kullanımı gibi bazı nedenlerle vücudumuza dost olan barsak bakterileri azalmaktadır. Böylece ortam patojen bakterilerin çoğalmasına uygun hale gelmekte, bu kayıp yerine konmazsa başka problemler ortaya çıkmaktadır. Örneğin, çoğu anne antibiyotik tedavisi sonrasında bebeğin altında pişik oluştuğuna veya ishal başladığına tanık olmuştur. Bu gibi durumlar, vücuttaki hassas dengelerin bozulmasının sonucudur.

Probiyotik İshal ve Kabızlıktan Koruyor

Son yıllarda, probiyotikler oldukça popüler olmuş ve probiyotik içeren gıdalarla ilgili pek çok çalışma yapılmıştır. Bunların sonucunda, probiyotik gıdaların ishal veya kabızlıktan kurtulmada, antibiyotik ishalinin süresini azaltmada, hatta bebeği egzama, astım gibi allerjik hastalıklardan korumada etkili olduğu gösterilmiştir. O halde çocuğunuz sık sık hastalanıyor, sık antibiyotik kullanması gerekiyor, barsakları iyi çalışmıyor veya allerjik bir bünyesi varsa probiyotik gıdaları günlük diyetine eklemek yararlı olacaktır.

Mama ile beslenmesi gereken bebeklerde de probiyotik içeren mamaların seçimi iyi bir tercihtir. Anne sütü alan bebekler ise zaten çok şanslılar, çünkü onların barsaklarında bu yararlı bakteriler bol miktarda bulunmaktadır.

Çocuk Doktoru
Nilüfer Toprakçı

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

faydalarıda varmış bilgi için teşekkürler

25.03.2011 12:44:00 gülşah kaplan

ben pek hazır yoğurt vermeyi tercih etmem kendi yaptığın yoğurt daha sağlıklı diye düşünüyorum

21.03.2011 22:01:35 leyla altun
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: