Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KATI GIDA OBEZİTE NEDENİ Mİ?

Katı gıda obezite nedeni mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.02.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Bebeklerin beslenmesine yönelik önemli bir araştırma!

ABD'de Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, katı gıda verilen bebeklerle ilgili oldukça korkutucu bir sonuç ortaya çıktı. Farkında olmadan çocuklarımızı, henüz daha bebekken obezitenin kollarına mı bırakıyoruz?

Toplum Sağlığı Araştırma ve Geliştirme Merkezi Müdürü Prof. Dr. Nazmi Zengin, Boston Çocuk Hastanesi ile ortalaşa yapılan bir araştırmada, anne sütü yerine mama ile beslenirken 4 aylık olmadan önce katı gıdalar verilmeye başlanan bebeklerde 3 yaşına geldiklerinde obezite görülme riskinin 6 kat arttığının tespit edildiğini söyledi ve araştırma ile ilgili şu bilgileri sundu:

“Bugün bazı anneler 4 ay dolmadan patates, elma, armut gibi katı gıdaları ezerek bebeklerine veriyor. Bu bebeklerin gelişimi için oldukça zararlı. Sussanna Huh ve arkadaşlarınca 847 çocuk üzerinde yapılan araştırma, anne sütünün bebeklerin sağlığı için ne denli vazgeçilmez bir madde olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Emzirmenin anneye de çok sayıda yararı var. Oksitosin hormonunu uyardığı için doğumdan sonra rahmin toparlanmasına yardım eden emzirme, doğum öncesi alınan kiloların da daha kolay verilmesini sağlıyor. Ayrıca emzirme depresyonun da önüne geçiyor.”

AA

Yayın tarihi: 25.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (4)

ilk altı ay kesinlikle anne sütü verilmesi gerek diyorum

21.03.2011 21:50:44 leyla altun

aşırı kilolu olmasıda bebegin zaten zarar ya sırf bu yuzden katı gıdayı cok vermek ne derece dogruki

21.03.2011 15:01:47 gülşah kaplan
4 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: