Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

EMZİRMEK BEBEĞİN PSİKOLOJİK GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

İLK EMZİRMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR...

Emzirmek bebeğin psikolojik gelişimi için çok önemli
1 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

0 - 2 aylık dönemde bebekler ihtiyaçlarının anında karşılanmasını isterler. İçgüdüseldir, acıkınca ağızlarını açıp memeyi ararlar. Bebek sadece aç olduğu için değil; annesinin kucağına gitmek için de ağlar.

Kendini onun yanında güvende, rahat ve iyi hisseder. Psikoterapisti Fatma Tosun emzirmenin bebeklerin psikolojik gelişimi için neden önemli olduğunu anlatıyor.

Emzirme; sadece fiziksel - biyolojik beslenme değil, aynı zamanda ruhsal bir beslenmedir. Bebekle anne arasında karşılıklı duygusal bir beslenme söz konusudur. Emme sırasında anneyle bebek arasında duygusal bir alışveriş olur. Anne sütüyle beslemek, bebekle anne arasındaki psikolojik bağı güçlendirir. Bebeğinizi ilk yarım saat içinde emzirmeye başlamak ve bebeğinizle birlikte aynı odayı paylaşmak; bebeğinizle aranızda bir bağ oluşmasını sağlar. Sevgi dolu bir ilişkiyi kolaylaştırır.

En önemlisi anne ile bebek birbirlerinin sıcaklığını ve sevgilerini daha yakından hissederler. Bedensel temas ilk aylarda çok önemlidir. Bedensel temas; annenin kalp ritmi, teninin dokusu ve kokusu, sıcaklığı bebeğin yatışmasına, sakinlemesine ve kendini güvende hissetmesine yarar. Bebeğini kucağında tutan annenin sıcaklığı, gülümsemesi, rahatlığı ve gücü bebeğin rahatlamasına yardımcı olur.

Anne - bebek ilk baştaki zorluklardan sonra birbirlerine alışır ve emzirmek daha da kolaylaşır. Emzirmek rahat ve kolay olduğu gibi, güzel bir duygu da verir. Emerken yalnız bebek değil anne de çaba harcar. Annenin bebeğini emzirmek için zamana ve sessizliğe gereksinimi vardır.
Ayrıca annenin bebeğini emzirirken tüm dikkatinin bebeğine vermesi önem taşımaktadır. Emzirirken aklının ve dikkatinin farklı yerlere, düşüncelere kaymaması gerekmektedir.

Emzirirken bebeğini nasıl tuttuğu (güvenli, güvensiz, endişeli, sakin, huzurlu, huzursuz vb...) ve hangi duygularla bunu gerçekleştirdiği de önemlidir. Bebek bunu hisseder, annenin olumsuz duygularından etkilenir ve huzursuzluk yaşayabilir, bunu tepkileriyle de çevresine yansıtır.

Bu nedenle anneyle bebeğin birbirine alıştığı ilk günlerde; anne ve bebek açısından güvenli ve sakin bir ortam oluşturulmasına ihtiyaç vardır. Anneyle bebeğin baş başa kalmaya ve dinlenmeye olan ihtiyaçları mutlaka karşılanmalıdır.

Kadınlar, bir dizi hormonun salgılanması sayesinde doğum yapmaya programlanmışlardır. Aynı zamanda bu hormonlar süt salgılanmasında da rol oynar.

Sütün salgılanması, bebeğin doğumundan önce başlar
Doğumun fizyolojisi ile süt salgılama fizyolojisi arasındaki bağlantılara verilebilecek birçok örnek vardır.
Genel olarak memeliler, özel olarak da kadınlar endorfin adı verilen ağrı kesici maddeler salgılayarak doğum sancısını kontrol ederler. Bu endorfinlerin, süt salgılanmasında ki anahtar hormon olan prolaktinin salgılanmasını uyardığı bilinmektedir.

Aynı hormon - oksitosin - doğum sırasında rahmin kasılmasının yanı sıra, annenin bebeğini emzirdiğinde süt salgılama refleksi esnasında memenin kasılması için gereklidir.

İsveç'te yapılan bir çalışma, oksitosinin etkili olabilmesi için sık kasılmalarla salgılanması gerektiği göz önüne alınarak bu soruya yanıtlar sunmaktadır. Bebek anneyi emmeye başladığında da süt salgılama ve hormonlar harekete geçebilmektedir.

Genel olarak yeni doğmuş bebek ilk kez memeyi bulabildiğinde, annenin ve bebeğin davranışının doğum kasılmaları ve doğum esnasında salgılanan sayısız hormondan etkilendiğini söylemek mümkündür. Doğum sürecinde anne - bebek tarafından salgılanan farklı hormonlar hala mevcuttur veya doğumu izleyen saatlerde geri çekilmişlerdir. Bu hormonların hepsi de anne - bebek arasındaki etkileşimde ve böylece de süt salgılanmasının başlatılmasında da belirleyici bir rol oynamaktadır.
Süt vermeye başlamak, sezaryen doğumla normal doğum için aynı değildir. Vajinal yolla ilaçsız doğumun ardından emzirme daha kolay gerçekleşiyor; çünkü anne daha rahat hareket edebilir, anne bebeğe daha hızlı adapte olur ve sütü daha erken gelir. Anneyle bebeğin birbiriyle teması daha rahat ve güvenli başlıyor. Sezaryenin ardından ise anne ve bebek daha fazla yardıma gereksinim duyar. Kadınlar bebeklerini kendilerine verecek, yastıkları düzeltecek ve bebeğini yerleştirecek birine ihtiyaç duyarlar. Bebeği getiren yardımcı annenin rahat etmesine ve diğer memeden emzirmek için dönmesine yardımcı olabilir. Sezaryenle doğum yapmış annelerin sütü de hemen gelmekte ve 3 - 4 gün sonra daha aktif hale geçmektedir. İlk günlerin ardından anneler daha fazla cesaret kazanır kendileri için en rahat emzirme pozisyonlarını denerler.
Burada hatırlanması gereken, her annenin sütü gelir. Doğa kadınları buna göre en iyi şekilde programlamıştır. Anneler ilk günlerde çeşitli nedenlerle gerginlik, kaygı ve güvensizlik yaşayabiliyor. Bu durumda sütün azalmasına, bebeğin emmeyi reddetmesine, isteksizlik göstermesine hatta karşılıklı bir güç savaşına, öfkeye yol açabiliyor. Bu süre uzarsa sağlıklı ve güvenli bir anne - bebek ilişkisinin tekrar sağlanması için bir uzmandan yardım alınmasında fayda vardır. Bu dönemde kurulan sağlıklı, güvenli anne - bebek ilişkisi aynı zamanda bebeğin gelecekteki ilişkilerinde de belirleyici rol oynadığından anne - baba tarafından dikkate alınmalıdır.

İlk emzirmelerde nelere dikkat edilmelidir:

* Sakin ve sessiz bir ortam sağlanması
* Annenin kendini sakin, huzurlu ve güvenli hissetmesi
* Yapabilirim ve bu donanıma sahibim bilgisi ve duygusu
* Emzirmede uygun pozisyonun belirlenmesi, gerekirse uzman ebe, hemşire ya da doktordan yardım alınması

Emzirmenin püf noktaları

* Emzirme hemen her durumda başarılı olacaktır
* Annenin kendini iyi hissetmesi sütün yapısı ve miktarı üzerinde etkilidir.
* Bebek, memeye etkili biçimde emecek şekilde yerleştirilmelidir.
* Bebeğin sık sık emzirilmesi ve her memede ortalama 15 dakika tutulması uygundur. Bu süre bazı bebeklerde daha da kısadır çünkü bebekler ihtiyacı olan sütün önemli kısmını ilk 5 dakikada emerler.
* Çevrenin destek olması bu süreçte büyük önem taşır.

1 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Doğru kaloride besin tüketmeniz sağlığınız için yeterli değildir!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Doğru kaloride besin tüketmeniz sağlığınız için yeterli değildir!

Sadece tükettiğiniz besinin miktarını doğru tüketerek ya da kalori hesabı yaparak sağlıklı olabileceğinizi düşünüyorsanız büyük bir yanlış içindesiniz!Devamı >
Çocuklara yatmadan önce süt vermeyin!yeniMaviYonca Tabak

Çocuklara yatmadan önce süt vermeyin!

Çocuğunuzun okul başarısı için dikkat edilmesi gereken beslenme kuralları…Devamı >
Aynur çocukları nasıl yer?yeniVira ViraElif Ebru Wibrew

Aynur çocukları nasıl yer?

Çocukların hafızalarına yer eden şeylerin hafızadan silinmesi bilgisayarının sil tuşuna basıp yok etmek kadar kolay değil bilesiniz.Devamı >
Çocuğunuzu motive etmenin 5 yoluyeniPsiko-YorumGöksu Telmaç

Çocuğunuzu motive etmenin 5 yolu

"Evet bazen yanlış yaparız ama pes etmeyiz. Pes etmek yok, yeniden deneyebiliriz"Devamı >
Ortamına göre makyaj yapmayı biliyor muyuz?yeniGüzellik SırlarıYasemin Fatih Amato

Ortamına göre makyaj yapmayı biliyor muyuz?

Bulunduğunuz ortam, yaşımız, kişiliğimiz, stilimiz, yüz hatlarımız veya gözlük kullanıp kullanmadığınız, yapacağımız makyajı doğrudan etkiler. Devamı >
Erkekler ampul, kadınlar ütü gibidirAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Erkekler ampul, kadınlar ütü gibidir

Kadınlar, kendilerini dinleyen ve anlayan erkekleri istiyorlar.Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >