Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMZİRİRKEN BU ÜRÜNLERİ KULLANMAYIN!

Emzirirken bu ürünleri kullanmayın!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeğinizi özenle koruduğunuz emzirme döneminde farkında olmadan bebeğinizi zarar veriyor olabilir misiniz? Görünüşü masum olan ama bebeğinizin sağlığını bozan ürünlerin farkında mısınız

Birçok popüler kolonya, parfüm ve vücut spreyinde doğal özler eser miktarda eklendiğini, içeriğinin çoğunlukla petrolden üretildiğini ve birçok sentetik kimyasal içerdiğini belirten Çevresel Çalışma Grubu (EWG) bu durumu şöyle açıklıyor: “Parfümünüzdeki gül benzeri koku, koku endüstrisinde 3100 stok kimyasal bileşeninden oluşan bir karışımdan farklı bir şey değildir ve içeriği her zaman tüketiciden gizlenir.”

Yüzey temizleyicileri, cam temizleyicileri ve bulaşık deterjanlarında bebeğinizin sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Genellikle günlük kullnadığımız ürünlerde bulunan zararlı sentetik kimyasallardan bebeğiniz ve kendi sağlığınız için uzak durun.

İşte o maddeler:

PHTHALATES

Parfümler, yer temizleyicileri, bulaşık deterjanları ve hatta tuvalet kağıtları gibi birçok kokulu ev ürünleri bu kimyasalı içerir ve etikette belirtilmez. Kullandığınız ürün koku sağlıyorsa içeriğinde bu kimyasalı barındırma olasılığı yüksektir. Bu ürünleri hem kendi sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için kullanmayınız.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi ile Harvard Halk Sağlığı Okulu araştırmacıları tarafından yürütülen 2003 tarihli bir araştırmaya göre bu kimyasala solunum yoluyla maruz kalınıyor ve erkeklerde sperm sayısının azalmasına neden oluyor.

AMONYAK

Banyo temizleyicileri, pencere temizleyicileri ve yer temizleyicilerinde bulunur. Amonyak buharlaşan ve iz bırakmayan bir özelliğe sahip olduğu için temizleyiciler üzerinde önemli bir bileşen haline gelmiştir. Sürekli olarak amonyağa maruz kalan insanlarda kronik bronşit riski daha yüksek olup, astım hastaları için de büyük bir tehlikedir.

TRİKLOSAN

Genellikle anti bakteriyel olarak etiketlenmiş sıvılarda bulunur. Triklosan kanserojen bir madde olup, güvenilirliği son zamanlarda tartışma konusu olmuştur. Çevre Koruma Ajansı (EPA), Triklosan’ın endokrin (hormonal) fonksiyonlara zarar verip vermediğini araştırmaktadır.

Ev ürünlerindeki kimyasalların varlığına dikkat etmeliyiz. Bu kimyasallar bebeğinizin sağlığı için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden dolaplarınızdan kimyasal içeren ürünleri atın ve olabildiğince doğal ürünleri tercih edin. Aldığınız ürünün içeriğine dikkat edin. Her annenin kullandığı ürünlerdeki malzemelerin içeriğini bilme hakkı vardır! 

Yayın tarihi: 01.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: