Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK MAMALARI SADECE ECZANELERDE Mİ SATILACAK?

Bebek mamaları sadece eczanelerde mi satılacak?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
05.12.2012 - 11:56 | Son Güncelleme:

Bebeklerin sağlığı tehlikede mi?

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Eczacı Nurten Saydan, Tarım Bakanlığı’ndan onaylı bebek mamalarının internette ve marketlerde satılmaması gerektiğini söyledi.

Saydan, "Marketlerde spot altında, tozlu raflarda, son kullanma tarihleri kontrol edilmeden tüketiciye sunulan mamaların güvenirliliğinden söz etmemiz mümkün değildir. Mamaların, üretim izninin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesi, yalnızca eczacının gözetiminde, eczanelerde satılması gerekmektedir" açıklamasında bulundu

Mamaların ilaçlar gibi doktor veya eczacılara danışılarak kullanılması gerektiğini vurgulayan Nurten Saydan; “Biz eczacılar olarak annelere ilk 6 ay mutlaka anne sütü vermeleri gerektiğini ve anne sütü yetersizse hangi mamanın daha uygun olacağını ve nasıl hazırlanacağını söylüyoruz. Marketlerde böyle bir yönlendirme olmadığı için bilinçsiz tüketim arttı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bitkisel ilaçlar ve preparatlar konusunda verdiği denetimsiz ruhsatlandırmadan dolayı birçok vatandaşımızı kaybettiğimiz gerçeğini unutmamamız gerekiyor. Mamaların da ruhsatlandırılmasının Sağlık Bakanlığı’na geçmesi için bebeklerimizin sağlığını kaybetmesi mi gerekiyor?” diye konuştu.

Saydan, bebek sağlığını daha fazla tehlikeye atmamak için bu durumun yeniden düzenlenip, bütün mamaların Sağlık Bakanlığı’nın izni ve denetimi ile sadece eczanelerde, eczacıların kontrol ve danışmanlığı ile satılması gerektiğini belirtti.

DHA 

Yayın tarihi: 05.12.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: