Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞE HANGİ BESİNLER YASAK?

Bebeğe Hangi Besinler Yasak?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar böyle beslenmeli...

"Özellikle çocukluk dönemindeki şişmanlık sorununu çözmenin şartı, ortaya çıkmasına neden olan etmenlerin ortadan kaldırılmasıdır” diyen Beslenme Uzmanı Aysen Arıcan, bebeklerin ilk 1 yıl boyunca tüketmemesi gereken besinler konusunda aileleri uyarıyor.

İlk 6 Ay Yalnızca Anne Sütü Verin

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve fiziksel aktivite azlığı ortadan kaldırılırsa şişmanlık önemli ölçüde önlenebilir. Süt çocuğu için en uygun besin anne sütüdür. Anne sütü ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinmelerini sağlayan, sindirim sistemine göre ayarlanmış ve bebek için ilk aşı niteliği olan bir besindir.

1 Yaşına Kadar Neler Yasak?

Yapılan bazı çalışmalar bebeklerin tatlı tadını daha çok sevdiklerini ve tatlıya yöneldiklerini göstermiştir. Çağımızın sorunu olan obezite/şişmanlık ile mücadeleye bebeklik döneminden itibaren başlanmalı, anne sütünün ve diğer besinlerin reddine neden olmamak açısından şeker ve şekerli gıdaları vermemeye özen gösterilmelidir.

Sağlıklı Beslenme Alışkanlığı Bebekken Kazanılır

Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarlarda alınarak vücutta uygun şekilde kullanılmasıdır.

Besinleri, besleyici değerleri yönünden 4 ana grupta toplayabiliriz. Bunlar süt ve süt ürünleri; et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller; taze sebze ve meyveler; ekmek, nişastalı besinler ve tahıllardır. Aynı gruptaki besinler birbirinin yerine tüketilebilir. Bireyin ihtiyacına göre her besin gruplarından yeteri kadar miktarın her öğünde tüketilmesi gereklidir.

Yayın tarihi: 09.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

özellikle balı bile bile veriyolar yaaa deli oluyorum bazı bünyelerde bişe olmasa gercektende allah korun ölüme adar riski var balın yaa

18.03.2011 21:58:53 gülşah kaplan

Evet haklısınız her yerde de söyleniyor ilk 6 ay sadece anne sütü diye ancak özel sektörde çalışan annelere sadece doğumdan sonra 2 ay izin verilirken bunu nasıl başaracağız...

09.02.2011 17:24:25 Hülya Cankılıç
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: