Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI

ANNE SÜTÜ İLE BESLENMEYEN ÇOCUKLAR DAHA FAZLA HASTA OLUYOR...

Anne sütünü artırmanın yolları
7 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, anne sütü ile beslenmeyen çocukların daha fazla hasta olduğuna dikkat çekerek, özellikle ilk altı ay anne sütünün çocukların dirençlerini arttırdığını söyledi.

Anne sütü bebekler için yaşama en iyi başlangıçtır. Dünyada her sene 1 milyondan fazla bebek anne sütü ile beslenemediği için ishal, solunum yolu ve diğer enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi geliştiremeyerek hayatını kaybediyor. Özellikle ilk altı ay anne sütü çocukların dirençlerini arttırıyor, anne sütü ile beslenmeyen çocuklar sık rastlanmayan hastalıklara yakalanıyor. İshalli hastalıkları kontrol programı yöneten hekimler, anne sütünü ishali önlemek için kullanmaktadır.

EN İYİ EMZİRME POZİSYONUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN!

Hekimler son yıllarda yaptıkları incelemeler sonrasında anne sütüyle beslenmenin ishal tedavisinde dehidratasyonu önlemede ve iyileşmeyi hızlandırmada önemli olduğunu açıklamışlardır. Dünya Sağlık Örgütü ve UNICEF, her bebeğin ek gıda olmaksızın ilk altı ay anne sütü ile beslenmesini, ilk altı aydan sonra ek gıdalar desteği ile emzirmenin 2 yıl sürmesi gerektiğini çocuk sağlığı açısından için önemli olduğunun özellikle altını çizmektedir.

emzirme

ANNE SÜTÜ VE DİĞER SÜTLERİN FARKLILIKLARI

Anne sütü bebeklerin kolaylıkla hazmedebileceği besin içeriği açısından çok zengindir, çeşitli hastalıklardan koruyacak mineraller içerir.

Anne sütü ile diğer sütleri ayrıştıran en önemli özelliklerin başında protein oranları gelmektedir. Anne sütünde uygun miktarda protein değeri bulunurken; hayvan sütünde gereğinden fazla protein bulunmakta olup bu da bebeğin sindirimini zorlaştırmaktadır. Demir açısından vücuda direkt etki edebilen demir değerlerine sahip anne sütü hayvan sütü ile karşılaştırıldığında hayvan sütünün demir açısından yeterli olmadığı gözlenmektedir. Hayvan sütü A ve C vitamini olarak yetersizken, anne sütünde bebeğin fiziksel faaliyetlerine ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmeye yetecek kadar vitamin değeri bulunmaktadır. Vücudun en temel ihtiyacı olan su oranının tamamının anne sütünden karşılanabilirken hayvan sütünde ek olarak su takviye edilmelidir.

EMZİRMENİN PSİKOLOJİK YARARLARI

Emzirme anne ile bebek arasında yakın, sevgi dolu bir ilişki kurulmasını kolaylaştırır. Bu da anneyi duygusal olarak tatmin eder. Doğumdan sonraki ilk temas ilişkinin gelişmesine yardımcı olur ve bu durum duygusal bağlanma (bonding) olarak adlandırılır. Bebekler doğumdan hemen sonra annenin yakınında kalıp emzirilirse daha az ağlarlar ve daha çabuk gelişirler. Emziren anneler bebeklerine daha şefkatli davranırlar. Bebeklerinin onları çok meşgul ettiğinden ve gece uykusuz bıraktıklarından daha az bahsederler. Bu annelerin çocuğu terk etme veya ihmal eme olasılıkları daha azdır.

 emzirme 

ANNE SÜTÜ NASIL ARTTIRILIR?

Anne sütünü arttıran tek şey sudur. Günlük en az 2-3 litre kadar su içilmesi gerekir. Sezaryen doğumlarında ilk saatlerde annenin sütü gelmeyebiliyor, böyle durumlarda anne malt içeceğini içebilir. Bazı annelerin sütleri az olabiliyor. Bundan dolayı da emzikli oldukları dönem boyunca malt içeceği alabilirler. Sütü arttıran bitkisel ürünler de vardır. Bunlar ısırgan, rezene ve çemen otudur. Bunlar hem sütü arttırır hem de anne ve bebeğin gazını alır. Özellikle de gece içilen rezene bebeğinizin rahat uyumasını sağlar. Hurma ve helva da anne sütünün artmasına yardımcıdır. Ancak önemli olan her şeyden tüketebiliyor olmamızdır. Asla tek yönlü beslenmemeliyiz. Anne sütünün kalitesini protein arttırır. Gebelikte olduğu gibi emziklilikte de protein alımına dikkat etmeliyiz. Kahvaltıda mutlaka yumurta ve peynir yemeli, öğlen veya akşam yemeklerinin birisinin de et ağırlıklı olmasına dikkat etmeliyiz.

ANNE SÜTÜNÜN BİLİNMEYEN FAYDASI İÇİN TIKLAYIN!

İHA
 

7 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >