Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

İLGİNÇ BİR BEBEK UYUTMA YÖNTEMİ

İlginç Bir Bebek Uyutma Yöntemi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Yenidoğan bebekler özellikle annesinin sesine karşı duyarlıdır.

Bebeğiniz doğmadan duyabilir. Rahminizden çıkan seslerin uyuşturucu özelliğini ve bebeğinizin vücudunuzun dışından duyduğu ilginç sesleri hayal edin.

Yenidoğan bebekler, özellikle yüksek perdeli kadın seslerine ve özellikle annesinin sesine karşı duyarlıdır. Araştırmalar, annelerin yeni doğan bebeklerine karşı belirli bir tonda ve sıradan konuşmalardan daha yüksek bir perdeden konuşmaya eğilimli olduklarını göstermiştir. Bu ilk diyalogların filme çekilmesi, yeni doğanların annelerin sesinin ritmine uygun bir ritimde hareket ettiklerini göstermiştir.

Yeni doğanın bu ritmik geri beslemesi, hareketleri ve mimikleri, annenin iletişime devamını teşvik eder. Sizle bebeğiniz arasındaki bu ilk düet anne-çocuk iletişiminin devamının temelidir.

Ani, yüksek ve düzensiz sesler bebeğinizi ürkütürken, yumuşak, sabit ve ritmik sesler bebeğinizi sakinleştirir. Yeni doğan bebeğiniz babasının sesinden annesinin sesinden olduğu kadar büyülenmeyecektir fakat babalar için de bu dönemde işitsel bir iletişim vardır. Düz bir yere uzanın ve bebeğinizi, kulağı tam kalbinizin üstüne gelecek şekilde göğsünüzün üstüne yerleştirin.

Kalp atışınız ve nefes alma hareketlerinizin birleşiminin bebeğinizi uykuya geçirdiğini fark edeceksiniz. Bu, bütün bebeklerimizle yaptığım hoşuma giden bir uygulamadır. Bu uygulama, bebeklerin nispeten gelişmemiş olan motor kapasiteleri yüzünden daha az kıpırdadıkları ve sokulmaktan daha çok memnun oldukları yeni doğan döneminde en kolay gibi görünüyor.

Opr. Dr. Mustafa N.Alihanoğlu

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

ne kadr guzel bir yöntem buuu bu duyguyu tatmak ıstıyorum

19.03.2011 12:54:59 leyla altun

vallahı ben bır baba olarak bu duyguyu yenı tatmaya başladım ama dünyeda sanırım bunun kadar güzel bir şey yok :)))...sayın Opr. Dr. Mustafa N.Alihanoğlu hoca'nın dedeiklerine katılıyorum kızım ne kadar aglasada göysümün üzerine koydugum andan 2 dakıka sonra uykuya dalıyor...

29.05.2011 17:50:18 ahmet hakan maviyildiz
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: