Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERDE UYKU DÜZENİ NASIL OLUŞUR?

Bebeklerde uyku düzeni nasıl oluşur?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.05.2014 - 10:05 | Son Güncelleme:

Dönem dönem bebeklerin uyku düzenlerindeki değişimler...

Tüm gün uyuyan bebeğiniz uykunuzun en güzel zamanında bağırtılarıyla sizi uyandırıyor mu? Bebeğinizin uyku düzeninin oluşması ve geçiş süreçlerini, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Alper Bıçkıcı bakın nasıl anlattı.

Yenidoğan

Yeni bebek sahibi olan ailelerin kaygıları yenidoğan bebeğin çok uyumasıdır. Endişe edecek bir durum yoktur aslında. Yeni doğan bebeğiniz ilk günlerde 20 saatlik uykuya ihtiyaç duyar.

1 Hafta - 3 Ay

3 aya varana kadar günlük 17-18 saat uyku süresi vardır. Bu dönemde bebeklere gece gündüz kavramı öğretilmeye çalışılmalıdır ki anne ve baba daha dinç bir güne uyanabilsinler. Bunun için gündüz vakitleri bebeğinizle oynamalı, konuşmalısınız, gece ise ışıkları iyice azaltıp ilgisini çekebilecek dış uyaranlardan ve sesten uzak ortam oluşturmalısınız.

3 - 6 Ay

3. aydan sonra bebekler 15 saat civarı uyku uyurlar. Bunun genellikle 10 saati gece, 5 saati gündüz uykusudur. Gece uykusunun ilk 5 saatinde beslemek için uykusunu bölebilirsiniz. 3 aylık olduğunda bebeğin kendiliğinden uyuması için beşiğine yatırmalı ve uyutmak için uğraşmamalısınız. Uyku eğitimine devam etmeli, ninniler söylemeli, gece pijamaları giydirerek şartlı refleks oluşturmalısınız. Kış aylarında 20:00 yaz aylarında ise 21:00 uyku için uygun zamandır. 10 saatlik süre sonunda sabah uyandırmak bebekte gündüz algısını güçlendirecektir.

6 - 9 Ay

Bebeğinizin günlük uykusu 13 saate kadar iner. Sabahları ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kez kısa süreli gündüz uykuları uyuması uyku düzeninin sağlanmasında faydalı olacaktır. 6-7 saat kesintisiz uyuması doğaldır. Bu dönemde uyku eğitiminin olumlu sonuçlarını göreceksiniz.

9 -12 Ay

Bu aylarda bebeğiniz geceleri 10 saat ve gündüzleri iki kez 1- 2 saat uyuyor olacaktır. Bundan sonra ailenin dikkat etmesi gereken her durumda uyku saatini geçirmemek, dış uyaranları kontrol altında tutmak olmalıdır.

12 - 24 Ay

Bebeğinizin günlük uyku süresi 12-13 saate inecektir. Gündüz uykular azalmıştır. 2 kez 1-2 saat uyuması yeterlidir. Artık dış dünya daha fazla ilgisini çektiğinden uyumamak için direnç gösterecektir.

Yayın tarihi: 21.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Merhabalar benim 15 mart dogumlu bir bebegim var.. 4 aylik olmasina ragmen gunduz uyuyor geceleri uyumuyor ve mutlaka benimle uyuyor bensiz uyumuyor. Yatagina koydugum anda uyaniveriyor.. Papatya cayi melisa cayi verdigim zamanlar biraz daha iyi uyuyor ama geceleri her saat basi uyaniyor.. Ya emerek uyuyor ya da sallanarak ama hep yanimda

13.07.2012 14:49:01 Ayşe Yılmaz
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: