Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİN GERÇEKTEN UYKU PROBLEMİ VAR MI?

Bebeğinizin gerçekten uyku problemi var mı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sabri Yurdakul’un YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

UZMANA SOR
 
 

02.08.2014 - 03:55 | Son Güncelleme:

Bebekler pek çok sebepten ağlar, peki hangisi uyku probleminin işareti?

Bebekte uyku problemi var diyebilmek için önce uykusunda bir problem olup olmadığının araştırılması gerekir. Öyle ki doğumdan sonraki ilk günlerde bebeklerin uykularının bozuk olması, sık sık uyanıp acıkması, altı kirlendiğinde rahatsız olması doğumun ilk günlerinde beklenen bir olay olup uyku problemi olarak ele almamak gerekir. Ancak bu durumun sürdüğü, bebeklerin uyku uyumak istemediği, bütün gece ağlayıp sızladığı durumlarda bir uyku probleminden bahsetmek yerinde olur.

Doğumun üzerinden bir ay geçmesine rağmen bebek uyku uyumak istemiyorsa, sürekli ağlıyorsa, ne yapılırsa yapılsın susmuyor, anneyi de sabaha kadar ayakta tutuyorsa o zaman bu uykusuzluğun nedenlerinin araştırılması gerekir. Öyle ki bu durumda artık anne giderek problem yaşamaya başlamakta, tahammülü kalmamakta, değil bebeğine bakacak hali günü çıkaracak enerjisi kalmamaktadır. Bunun sebebi annenin uykusuzluğudur. Uykusuzluk belirli bir süreyi geçince artık dayanılmaz hal aldığı gibi öfke ve sinir de yaratmaktadır. Bu durumda annenin siniri bebeğe, bebeğin siniri anneye dönmekte ve her ikisi de bütün gece uyuyamaz olmaktadır.

Annenin psikolojisi bebeği de etkiliyor

Annenin ruhsal hayatı, çocuğun özellikle bebeklik çağlarında huzuru ve rahat uyuması yönünden çok önemlidir. Ruh sağlığı yerinde ve sakin sakin uyuyabilen, günü rahat çıkarabilen bir annenin çocuğu daha sakin uyuyup günü daha rahat geçirebilir. Sıkıntı duyan ve çok çabuk sinirlenip hele hele yetersizlik duyguları nedeniyle çocuğuna bakamadığını düşünen bir annenin çocuğu uyku uyuyamamaktadır. Uyusa bile çok çabuk uyanmakta ve sonuçta sıkıntı ile yatağında dönüp duran bir çocuk olmaktadır. Bu durum da annenin ruhsal yaşantısının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.

Bebeklerin sürekli ağladığı durumlarda ilk kontrol edilmesi gereken fiziksel ihtiyaçlardır. Karnı doymuş mu, altı temiz mi, gazı var mı, anne yeterli ilgili gösteriyor mu? Bütün bunlar tek tek kontrol edilmeli, bunlarla ilgili bir problem varsa çözülmeli ama tüm problemler çözüldüğü halde sorun devam ediyorsa o zaman ruhsal olarak nelerin olabileceğine bakmak gerekir. Öncelikle bebekler ve çocuklar sünger gibi ortamın duygusal yaşantısını alırlar. Annenin, babanın ya da evin ortamı sıkıntılıysa ruhsal bir ağırlık ortamı gerginleştirir. İnsanların tadı tuzu yoksa o zaman bebekler de kaygıyla ağlar.

Psikiyatrist Dr. Sabri Yurdakul

Yayın tarihi: 02.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: