Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİN UYKU DÜZENİNDE GECE GÜNDÜZ AYRIMI

Bebeğin uyku düzeninde gece gündüz ayrımı
2 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Her yenidoğan bebek sorunsuz uyuyabilseydi, anne babaların işi çok kolay olurdu.

Her yenidoğan bebek sorunsuz uyuyabilseydi, anne babaların işi çok kolay olurdu. Ancak burada önemli olan bebeğin ne kadar süre uyutulması gerektiğini bilmektir.

Yeni doğan bebekte uyku ihtiyacı ortalama 20 saattir. Aslında zamanının çoğu uykuda geçer. Ancak 6. aydan itibaren 14 saatlere düşen uyku süresi, 1 yaşına geldiğinde uzun bir gece uykusu ile gün içerisinde uyuduğu 2 eşit zamana kadar iner.

Aslında bu kadar uzun süre uyumalarının nedeni, sinir sistemlerinin olgunlaşmaya devam etmesidir. Yani bebek uyurken ileride onun zekasını, gelişimini ve bir çok yönlerinin gelişimini etkileyecek sinir sistemi mekanizması da olgunlaşmaktadır. Bu noktadan baktığınızda da bebeğin uyku düzenine gerekli itinayı göstermekte fayda vardır.

Gece-Gündüz Ayrımı

Bebek evine geldikten sonraki ilk 10-15 gün içerisinde gece gündüzü fark etmediği için uyku düzensizlikleri gösterir. Bu durumda çok fazla paniğe kapılmamak gerekir. Önce bebeğin uyku sürecini tanımak gereklidir.

Bebeğin iki tip uykusu vardır: Hafif ve ağır uyku. Hafif uyku evresinde göz kapakları titreşir, tekme atar ya da yüzünü buruşturur. Bu durum çocuğun dış uyaranlardan etkilenebileceğini göstermektedir. Ortalama 70-80 dakikalık süreyi içerir.

Ağır uyku bebeğin derin uyku yaşadığı evredir. Çocuğun zekasını ve bir çok gelişimsel özelliklerini belirleyecek olan sinir sisteminin gelişimi, bu evrede daha aktiftir. Ortalama 30 dakika süren ağır uyku evresinde çocuğu zorla kaldırmak, aşırı gürültüye ya da sert hareketlere maruz bırakmak tehlikelidir.

Bebek tüm gece boyunca uykuyu 4 evreli bir devinim şeklinde yaşar. Yani her evrede 70-80 dakika hafif uykuyu 30 dakikalık derin uyku izler. Uyku bu şekilde devam eder durur.

Bu şekilde uyuyan bebek, anne karnında yaşadığı ilkel uykudan uyanır ve yeni dünyayla tanışır. Bu tanışma esnasında haliyle adaptasyon sorunları yaşar ve ortama alışmaya çalışır. Bu süreçte annelerin sakin ve sabırlı olması gerekmektedir. Bebek uykuyu bu süreçte öğrenmeye başlar. İç sistemi uykunun kurgusunu kurmaya başlar.

Çocuk Gelişimi Uzmanı
Şenay Yılmaz

Yayın tarihi: 15.09.2010
2 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: