Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

3. AYDAN SONRA YATAKLARI AYIRIN!

UYKU EĞİTİMİ VE YATAKLARIN AYRILMASI İÇİN EN DOĞRU ZAMAN...

3. aydan sonra yatakları ayırın!
54 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Çocukla beraber uyumak doğru mu? Kaç yaşından sonra çocuğun yatağı ayrılmalı? Odasını ayırma sürecinde nasıl bir yol izlenmeli? Tüm bu soruların cevaplarını uzmanından aldık.

Çocuğumuz dünyaya geldiğinde bize bağımlıdır. Yemek ve uyku ihtiyaçları tamamen anne ya da bakan kişinin sorumluluğundadır. Aslında bu başlangıç bizlerin çocuğumuz büyüme evresinde ihtiyaçlarını karşılarken de ortaya çıkar. İlk bebeğin bağımlılık durumu büyüme evresinde hızla değişim gösterse de zihnimizde çocuğumuzun bize özellikle de yemek ve uyku gibi en temel ihtiyaçlarında bize bağımlı olduğunu düşündürür. Peki, çocuklar ne zaman kendi başına, kendi yatağında uyuyabilir?

0-3 AY BEBEĞİN ANNEYE EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU DÖNEMDİR

Türkiye’de çoğu anne baba, bebeği dünyaya geldikten sonra yanında uyutma eğilimindedir. Bebeğin doğduğu andan itibaren kendi odası ve kendi yatağında yatmasını sağlayan anne babalar da vardır. Burada önemli olan her iki yaklaşımda da 0-3 aylık dönemdir. İlk 3 aylık döneminde anne bebeğini, bebek ise anneyi tanır ve bu süreç alışma süreci olarak değerlendirilir.

3. AYDAN SONRA AYRI ODA VE AYRI YATAKTA UYUMAYA HAZIRIZ!

Bebeğin yalnız uyuması bizi o kadar çok endişelendirir ki… Acaba nefes alabilecek mi? Acaba kusacak mı? Buna benzer endişeler bebek büyüdükçe gece beslenmelerinin ve annenin yorgunluğunun artmasıyla, beraber uyumak, hem bebek hem de anne baba için bir alışkanlığa döner. Kaygıyla başlayan uyku alışkanlıkları bebeğin her geçen ay büyüyüp çocukluğa eriştiğinde ihtiyaçlarının değişmesiyle zor ve sorunlu hale gelir.

İlk 3 aydan sonra bebek, yavaş yavaş, anne bebek arasındaki güven ilişkisini bozmadan ufak adımlarla kendi yatağına alıştırılmalıdır. Eğer bu süreç geçtiyse uyku eğitimi ve yatakların ayrılması için en doğru zaman annenin hazır olduğu zamandır. Çünkü çocuğu hazırlayacak ve ona güven verecek olan kişi her zaman ilk olarak annesidir.

UYKUDA ÖZERKLEŞMEYEN BİR ÇOCUK BİREY OLARAK KENDİNİ DÜŞÜNEMEZ

Uyku süreci çocuğun hayatında ilk özerkleşmesi gereken basamaklardan bir tanesi olmalıdır. Sallanarak uyuma, TV ya da tablet bağımlılığı, biberon bağımlılığı, kucakta uyuma gibi çocuğun uyku ritüeli olarak görünen uyku bağımlılıkları çocuğun sağlıklı uykusunu desteklemez. Tam tersine çocuğun kaygıyla uykuya dalmasına ve gece kaygıyla uyanmasına, bağımlı olduğu nesneyi aramasına neden olabilir. Çocuğun en temel ihtiyaçlarından biri olan uyku sürecinde bir başkasına ya da bir nesneye bağımlı olması, uyku kalitesini ve gün içerisindeki sağlıklı öğrenme sürecini etkiler.

ÇOCUĞUNUZ YAPABİLİR, KORKMAYIN!

Çocuğun yapabilecekleri çoğu zaman gözümüzü korkutabilir! “Benim çocuğum yapamaz!” “Benim çocuğum asla benden ayrılmaz!” , “Çocuğum bensiz çok korkar!” … Evet, bütün bu korkular arasında çocukların tek başlarına yapabilecekleri çok kısıtlanır fakat en başta anne babanın çocuğa ve yapabileceklerine güvenmesi gerekir. Bu güven duygusu çocuğun harekete geçmesini sağlar.

ALIŞKANLIKLARINI DEĞİŞTİRİRKEN ONU HEVESLENDİRİN

Hayatımızda hiçbir alışkanlığımızı değiştirmemiz kolay değildir. Halihazırda hepimizin eğer alışkanlıklarımızı değiştiriyorsak mutlaka bizi güçlü kılacak bir amacımız olmalı. Bir çocuğun alışkanlığını değiştirirken de bir amaca ihtiyacı vardır. Bu amaç ise onu heveslendirmeli ve heyecan duymasını sağlamalıdır. Bu heveslendirme araçları semboller olmalıdır. Örneğin, oğlunuz kendi yatağında yattığında yalnızca abilerin giyebildiği bir pelerini giymeye hak kazanabilir ya da kendi yatağında yatmaya başlayan kızınız artık kızlar kulübüne üye olabilir.

BÜYÜME YOLUNDA ONU DESTEKLEYİN

Anne baba olarak çocuklarımızın büyüme yoluna eşlik etmeli ve yaşadıkları zorluklarla nasıl baş edeceklerini öğretmekle sorumluyuz. Unutulmamalıdır ki hayat, beslenme ve uyku gibi temel ihtiyaçlar ile başlar. Çocuğunuzu büyüme yolunda destekleyebilmeniz için en temel ihtiyaçlarda da onlara destek olmalısınız.

Pedagog Gözde Erdoğan

HANGİ YAŞTA NE KADAR UYKU GEREKİYOR?

54 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >