Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

VEREM AŞISIYLA İLGİLİ MERAK ETTİKLERİNİZ

Verem aşısıyla ilgili merak ettikleriniz
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.02.2017 - 14:10 | Son Güncelleme:

Bebeğiniz doğduktan sonra bir dizi aşı dönemi başlar. Peki, verem aşısı ne zaman yapılmalı? Aşı yaptırdıktan sonra iz kalır mı? İşte verem aşısı ile ilgili merak edilenler...

Verem Aşısı Doğumda mı Yapılır?

Birkaç yıl öncesine kadar öyleydi. Ancak yenidoğan döneminde daha fazla yan etkiye yol açtığı görülünce, son yıllarda bebeğin iki ayı dolduktan sonra yapılıyor.

Verem Aşısının Yapıldığı Yerde Neler Görülebilir?

Verem aşısı 2 aylık bebeğin sol omzuna yapılacaktır. Birkaç hafta içinde aşı yerinde şişlik, ardından kabuklanma olacaktır. Bazen kabuk kalkıp kanayabilir veya akıntı olabilir. Aşı yeri, ciltte iz bırakıp iyileşir.

Aşı takvimi

BCG (Verem) Aşısından Sonra Ne Zaman İz Oluşur?

BCG sonrası genellikle 6-8 hafta içinde aşı yerinde iz oluşur. Bazen bu süre 3-6 ayı da bulabilir. Ancak iz oluşmasa da vücudun bağışıklık sistemi aşıya yanıt vermiş olabilir. Bu durumda, aşının etkisi ppd denilen cilt testi ile kontrol edilir.

Aşı Sonrası Bebeğe Banyo Yaptırılır mı?

BCG ( verem aşısı) dışındaki diğer tüm aşılar, bebeğin banyo yapmasına engel değildir. Ancak BCG sonrası aşı yerine 3 gün su değmemesi gerekmektedir.

Çocuk Doktoru 
Nilüfer Karataş

Hangi aşı hangi dönemde yapılmalı?

Yayın tarihi: 01.02.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: