Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

12 AĞUSTOS'A DİKKAT!

12 Ağustos'a dikkat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.08.2014 - 11:50 | Son Güncelleme:

Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir.

Bağımsız, tek meteor zerrelerinin çok küçük olduğunu söylersek belki garip görünecektir. Meteorların çoğu dünyanın atmosferinden geçerken ısının etkisiyle tamamen yok olur. Sadece büyük meteor parçaları dünyaya ulaşabilir.

Meteorlar gökyüzünde tek ve belirli bir yönde hareket halinde görülebilir. Fakat genellikle binlerce meteor bir aradadır. Dünya güneşin çevresinde turunu yaparken, bu meteor guruplarına yaklaşabilir. Atmosferin üst tabakalarına temasla çok kızışan meteorlar da bize bir "meteor yağmuru" görünümü verir, Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir.

Perseid meteor yağmurunun da başlangıcına işaret ediyor.

NASA’nın Meteroid Dairesi’nden Bill Cooke, Dünya’nın buluta yeni giriyor olmasından dolayı, meteor yağmurunun şu anda yoğun olmadığını ifade ediyor. Ancak; Dünya’nın, malzemenin en yoğun olduğu bölgeden geçeceği 12 Ağustos civarlarında, her saat düzinelerce meteorun izlenmesi mümkün olacak.

Meteorlar gökyüzünün herhangi bir bölümünde görülebilecekler. Uzmanlar, meteor yağmurunu izlemek isteyenlere de bazı önerilerde bulunuyorlar: Yatar vaziyette olun, şehir ışıklarından kaçının ve gökyüzünün mümkün olduğu kadar büyük bölümünü görüşünüz içinde tutun.

Her yıl yaklaşık olarak bu dönemlerde başlayan meteor yağmuru gece semalarında yine göze hoş gelen görüntüler yaratacak.

Perseids ya da Perseid gök taşı yağmuru, en bilinen gök taşı yağmurlarından biridir

Her yılda bir Temmuz sonu - Ağustos başı civarında gözlemlenebilir, ancak en yoğun olduğu zaman 12 Ağustos'u 13 Ağustos'a bağlayan gecedir. Dünya'nın Güneş yörüngesinde dönerken swift-tuttle kuyrukyıldızının parçalarının içinden geçmesiyle oluşur, Perseus Takımyıldızı bölgesinde gözlemlenebilir. Şehir ışığından uzak bir kırsal alanda veya herhangi bir bölgede gece 00.00’dan itibaren rahatlıkla gözlemlenebilir, gök taşı yağmurunun olacağı gün bulutlu olursa veya Ay dolunay halindeyse gözlemlenmesinde hafif kusurlar olabilir.

Yayın tarihi: 11.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.