Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AY TUTULMASI NEDİR VE NASIL OLUŞUR?

Ay tutulması nedir ve nasıl oluşur?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.02.2016 - 15:11 | Son Güncelleme:

Evren üzerinde meydana gelen çeşitli olaylardan birisi olan Ay tutulması yılda iki kez meydana gelir. Ay, tutulmanın yaşadığı sırada Dolunay şeklindedir ve Ay tutulmasının farklı türleri vardır. Peki, Ay tutulması tam olarak nedir ve nasıl oluşur?

Ay tutulması, genellikle yılda iki defa gerçekleşmektedir. Ancak bazı durumlarda yılda üç kez gerçekleştiği de görülmüştür. Dünya’nın uydusu konumunda bulunan Ay, dünya etrafında döner ve bazı zamanlar Dünya’nın gölgesinde kalabilir. Ay’ın Dünya’nın gölgesinde kaldığı zamanlarda Güneş’ten aldığı parlaklığı kaybetmesi sonucu Ay tutulması meydana gelir. Ay, saatte 3456 kilometre hareket eder. Bu hareket hızından dolayı Ay tutulmasının zamanı yaklaşık 40 dakika ile 1 saat arasında değişir.

Ay tutulmasının gerçekleştiği durumlarda Ay tamamen görünmez olmaz ancak görüntüsü kırmızı rengin tonlarını alır. Ay’ın çeşitli evreleri bulunur ancak Ay tutulmasının gerçekleştiği evre Dolunay'dır.

Ay

AY TUTULMASININ ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Tam Ay tutulması: Bu Ay tutulması şeklinde Dünya’nın gölgesi tamamen Ay’ın üzerine düşer. Ay, kolaylıkla gözlenebilecek bakır tonlarına bürünür. Ay’ın bu şeklinin incelenmesi ile yer atmosferi hakkında ayrıntılı bilgi elde edilir.

Gölgeli (yarı) Ay tutulması: Gölgeli Ay tutulması olarak adlandırılan bu Ay tutulması çeşidinde Dünya’nın gölgesi Ay’ın yarısına düşer ve Ay’ın yarısı hala Güneş ışığı almaya devam eder. Ay’ın Güneş almaya devam eden kısmının görüntüsü oldukça sönük bir şekildedir. Bu tutulma türü çok nadir görülen bir Ay tutulması özelliğini taşır.

Parçalı Ay tutulması: Ay’ın bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisinden geçer. Bu tutulma şekli de çıplak gözle rahatlıkla gözlenebilir.

Yayın tarihi: 16.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.