Hem çok pratik hazırlanan hem de rafine şeker bulunmadığı için çok sağlıklı olan mürdüm eriği marmelat tarifiyle karşınızdayım. İçine koyduğunuz 1 elma sayesinde tatlılaşan ve çocuklarınıza da gönül rahatlığıyla yedirebileceğimiz harika bir marmelat. Ayrıca sadece kahvaltılarda değil, çocuklarınıza hazırladığınız sağlıklı keklerle birlikte de tüketebilirsiniz.MALZEMELER

  • 1,5 kg mürdüm eriği
  • 1 adet kırmızı tatlı elma
  • 1/2 limon suyu
  • 1 adet çubuk tarçın
  • Tepsiyi yağlamak için tereyağ

HAZIRLANIŞI

Derin bir fırın tepsisini tereyağı ile yağlayın. Mürdüm eriklerini yıkayıp kuruttuktan sonra ikiye bölüp çekirdeklerini çıkarın ve yağladığınız tepsiye yerleştirin.

Elmayı da kabuğuyla birlikte (çekirdekleri çıkarılmış) dilimleyip mürdüm eriklerinin aralarına yerleştirin. Elma, marmeladı doğal olarak tatlandıracak ve güzel bir aroma katacaktır.

Üzerine 1 adet tarçın çubuğunu ve limon suyunu da ekleyerek önceden 200 derecede ısıtılmış fırında erikler yumuşayıp suyunu bırakana kadar yaklaşık 30-35 dakika pişirin.

Erikler iyice yumuşayınca, fırından çıkarın ve 5-10 dakika kadar soğumaya bırakın. Sonra içinden tarçın çubuğunu çıkarın ve ilk önce aynı kabın içinde el blenderi ile pürüzsüz olana kadar çekin.

Daha sonra derin bir kaseye alarak tekrar el blenderi ile 5 dakika daha çekin. Kabukları ile çektiğimiz için kıvamı yerinde olacaktır. Kavanoza doldurup soğuduktan sonra kapağını kapatıp buzdolabına kaldırın.