Yaşayan bilir, torun sevgisi bambaşka bir şey. Aralarına en son katılan 3 numaralı cantanem Deniz'im henüz 2 yaşında bile değil. Beslenmesine dikkat etmemiz gereken bir yaşta. Elimizden geldiğince sağlıklı, taze, mevsiminde sebze-meyve tüketmesine, organik hayvansal gıdalarla beslenmesine özen gösteriyor, elimizden geldiği kadar paketli gıdalardan uzak durmaya çalışıyoruz. Öğün aralarındaki beslenmesinde de daha sağlıklı olsun diye evde bebek bisküvisi yaptım, tarifini de sizinle paylaşmak istedim.

Bisküvi için tatlandırıcı olarak hurma, keçiboynuzu, muz veya pekmez kullanabilirsiniz. Ben bu seçeneklerden daha faydalı olacağını düşündüğüm pekmezi kullandım. Bazı yayınlarda pekmezin yüksek sıcaklıklarda çok zararlı maddeler ürettiğini ve tehlikeli olduğunu okumuştum. Biraz daha araştırınca bilinçsiz yapılan pekmezlerde yüksek sıcaklıklarda istenmeyen bileşiklerin oluştuğunu ve bunun da pekmezi sağlığı tehdit eder bir hale getirdiğini öğrendim. Üretilirken yüksek sıcaklıklarla karşılaşmamış, düşük sıcaklıkta, vakum uygulaması ile doğru teknikle pişmiş pekmez ise sağlıklı ve faydalı olanı. Bildiğimiz ve güvendiğimiz markalar tercih etmemiz ve etiket okumayı öğrenmemiz gerekiyor kısacası.

bebe bisküvisi

Malzeme listesi

2 çay bardağı un
2 çay bardağı pirinç unu
1/2 çay bardağı irmik
100 gr yumuşak tereyağı
5 çorba kaşığı pekmez
1 çorba kaşığı yoğurt
1/2 paket kabartma tozu

HAZIRLANIŞI

Tüm malzeme derin bir karıştırma kabına konur, yoğurulur. 

bebe bisküvisi

Hamur üzeri kapatılarak 1 gece buzdolabında bekletilir. Ertesi gün hamurdan parçalar kopartılarak başparmak kalınlığında rulolar yapılır, istenilen boyutta kesilerek şekil verilir.

bebe bisküvisi

Üzerine çatalla bastırılır.

bebe bisküvisi

Yağlı kâğıt serili tepside önceden 165 dereceye ısıtılan fırında 15 dakika kontrollü olarak pişirilir.

bebe bisküvisi

Tamamen soğuyunca tepsiden alınarak kapalı kutuda saklanır.

bebe bisküvisi