"Gerdanlı Terin" rahmetli kayınvalidem Türkan Emerk'in bir tarifi. Burada gerdan kullanılmasının nedeni lezzeti yanı sıra içindeki jöle miktarından dolayı daha bağlayıcı olmasıdır. Çok fazla yağ koymaya veya ciğer ezme konarak tadının değişmesine gerek kalmıyor. Ancak bu özelliğini koruyabilmesi için elleri yaka yaka, sıcak sıcak kemiklerinden ayıklamak ve hemen diğer malzeme ile karıştırmak gerekiyor.Sebzeli gerdan terin

Malzemeler

1,5 kilo kuzu gerdan
1 çorba kaşığı tane karabiber
500 gr garnitür konserve (Bezelye, patates, havuç)
1 adet soğan
1 adet kesme şeker
1 çorba kaşığı dolmalık fıstık
3-4 çorba kaşığı tereyağı
2 çorba kaşığı kapari
3 çorba kaşığı Şam fıstığı
1 çorba kaşığı mercanköşk
1 tatlı kaşığı muskat rende
Tuz
Karabiber

Hazırlanışı

Dikdörtgen bir kalıba her yanını kaplayacak ve daha sonra üzerini de kapatacak büyüklükte yağlı kağıt serilir, üzerine file Şam fıstık serpilir. 

Sebzeli gerdan terin

Gerdan düdüklü tencereye konur. Tuz, tane karabiber ve üzerine çıkacak kadar su ile pişirilir.

Sebzeli gerdan terin

Etler pişerken konserve garnitür süzülür, bir süre süzgeçte bırakılır ki iyice suyu akıp kuru kalsın.

Sebzeli gerdan terin

Bu arada soğan incecik rendelenir, kesme şeker, dolmalık fıstık ve şeker ile tavaya konur, tereyağı ilave edilir ve şeffaflaşana kadar kavrulur.

Sebzeli gerdan terin

Geniş bir kaseye alınan garnitürün üzerine kapari, mercanköşk, toz karabiber ve muskat rendesi konur, karıştırılır.

Sebzeli gerdan terin

Soğanlı karışım da ilave edildikten sonra karıştırılıp, bırakılır. Pişmiş gerdan sıcak sıcak, eldivenli ellerle ve dikkatlice elleri yakmayacak şekilde kemiklerinden ayrılır, çatalla didiklenir. Burada püf nokta etin soğumadan sıcak sıcak ayıklanmasıdır, kendiliğinden jöleli olan gerdan bu şekilde sebzeye tutunur.

Sebzeli gerdan terin

Ayıklanan etler hemen sebzeli karışımla karıştırılarak kalıba konur, elle sıkıca bastırılır, yağlı kağıt üzerine kapatılır ve içi yarısına kadar sıcak su dolu bir tencereye oturtulur. 10 dakika kaynatılır, kalıbı ile şekil almak üzere buzdolabına kaldırılır.

Sebzeli gerdan terin

Sebzeli gerdan terin

Sebzeli gerdan terin

Bir gece bekletilir, kalıptan çıkarılıp, ince ince dilimlenerek servis tabağına alınır. Üzerine yine file şamfıstık serpilerek sofraya getirilir.

Sebzeli gerdan terin

Sebzeli gerdan terin