Ege otlarının görücüye çıktığı Alaçatı Ot Festivali'nin kapanış günü oradaydım. Zaman zaman yağan hafif yağmurda bile her şey çok güzeldi. Ege Bölgesi’nde yetişen çok özel otların çeşitliliğini, bu otlarla pişen birbirinden leziz ve unutulmaya yüz tutmuş yemekleri dışardan gelenlere aktarabilmek gayesi ile başlatılan festival, bu sene 6. yılını kutladı. Festivalin teması "Ebegümeci" idi ama benim aklımdaki hep "Bebek enginar"dı. Ot yarışması ve ödül töreninden sonra cıvıl cıvıl, renkli ve sakız kokulu yollarda kalabalıktan zorlukla ilerlerken hayalimi süsleyen, taa İstanbul'dan onları almak için geldiğim "bebek enginar"a ulaştım sonunda. İstanbul’a döner dönmez de aklımdaki "Kuzu Etli Enginar" yemeğimi pişirdim. Şimdi tam zamanı, haydi deneyin sizler de!Kuzu etli bebek enginar tarifi

Malzemeler

4 adet bebek enginar
500 gram kuzu kuşbaşı
1 büyük demet yeşil soğan
1 demet dereotu
50 gram tereyağı
½ limonun suyu
1 yemek kaşığı un
5-6 adet top karabiber
1 kahve fincanı sıvı yağ
Enginarlar için ayrıca 1 kaşık un, ½ limonun suyu, su

Hazırlanışı

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Büyükçe bir kaba un ve limon suyu konur, su ilave edilir. Enginarların sapları 2 parmak bırakarak kesilir, dış alt yaprakları açık renkli ince yapraklarına kadar temizlenir, boyuna ikiye kesilir, dip kısmındaki tüylü kısım kaşıkla çıkarılır.

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Hemen sudan geçirilip hazırlanan unlu suya konur.

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Yeşil soğanlar ayıklanır ve 2'şer cm boyunda doğranır. Kuzu eti ve tereyağı tencereye konur, tuz ilave edilir, sote edilir. Üzerini geçecek kadar sıcak su ve top karabiber eklenir. Yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Geniş bir tencereye yeşil soğanlar, sıvı yağ ve 2 adet küp şeker konur ve sote edilir. 

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Etin suyu süzülür ve etler soğanlarla birlikte bir süre daha sote edilir. 

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Üzerine ayıklanan enginarlar dış yaprakları yukarıya bakacak şekilde yerleştirilir. Tuz serpilir. Limon suyu gezdirilir.

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Un bir kahve fincanı su ile inceltilir. Bu karışım et suyuna ilave edilir, hızlıca karıştırılır ve enginarların üzerine konur. Çok kısık ateşte enginarlar yumuşayıncaya kadar pişirilir, arada suyu kontrol edilir ve ters çevrilir.

Kuzu etli bebek enginar tarifi

Enginarlar pişmezse ve suyu azalırsa biraz daha sıcak su ilave edilebilir. Pişen enginarların ortalarına etler olabildiği kadar kaşıkla doldurulur, üzeri bol dereotu ile süslenir.

Kuzu etli bebek enginar tarifi