Bugüne kadar çok cheesecake yaptım, hepsi de çok güzel oldu. Birbirinden çok farklı olmayan tarifler, ufak tefek değişikliklerle uygulandı hep. Bugün sizlerle paylaşacağım tarif de yine diğerlerine benziyor ama nedense bana sanki içlerinde en lezzetlisiymiş gibi geldi. Kimileri yemek için yaşar, kimileri de yaşamak için yer. Benim için yemek hayattır, paylaşmaktır. Kocaman bir mutluluktur mutfak, başı sonu olmayan bir maceradır. Hayatınızdan lezzet eksik olmasın.Malzemeler:

Tabanı İçin:

3 paket (475 gr) tahıllı veya kepekli bisküvi 
2 çorba kaşığı toz şeker
75 gram tereyağı

Dolgusu:

600 gram labne peyniri
300 gram tuzsuz kaşar loru
275 gram toz şeker
1 çimdik tuz
2 çay kaşığı vanilya
4 iri yumurta
160 ml süt kreması
160 gram kaymak
1 kg çilek

Hazırlanışı:

 

Kelepçeli kalıp folyo ile birkaç defa üstüste gelecek şekilde yarısına kadar sıkıca kaplanır. Cheesecake içi su dolu bir tepsi içinde pişeceği için içine su kaçmamalıdır. Folyoyu kaplarken delmemeye dikkat edilir.

  

Fırın 180 dereceye ısıtılır. Bisküviler rondoda un haline getirilir. Tereyağı eritilir, geniş bir kaseye konur ve şeker ve bisküviler ilave edilir, elle birbirine yedirilir. Kelepçeli kalıbın tabanı ve hafifçe kenarlarına gelecek şekilde elle bastırılarak kalıba döşenir. Her taraftan aynı kalınlıkta olması sağlanır. 10 dakika kadar sıcak fırına konur. Çıkarılır ve soğuması beklenir. Fırın sıcaklığı 160 dereceye düşürülür.

Labne peyniri bıçakla ufalanır, 4 dakika pürüzsüz ve kremamsı olana kadar mixerlanır. 

Toz şeker ilave edilir. 4 dakika daha mixerlanır. Tuz ve vanilya ilave edilir. 

Yumurtalar teker teker karışıma yedire yedire mixerlanarak ilave edilir. 

Önce süt kreması ilave edilir, iyice karışana kadar mixerlanır daha sonra kaymak ilave edilir, çırpmaya devam ederek o da karışıma yedirilir.

Kelepçeli kalıbın içine oturacağı bir kaba 2 litre sıcak su konur.

Hazırlanan kremalı dolgu soğumuş bisküvi tabanına dikkatlice dökülür. Üzeri spatula ile düzlenir ve fırının alttan üçüncü rafına sıcak su dolu kap konur, hazırlanan cheesecake içine oturtulur.

160 derecede 1 saat 15 dakika pişirilir. Fırın kapatıldıktan sonra kapağı aralanmış olarak tam 1 saat daha fırınla beraber soğuması için içinde bırakılır.

 

Tamamen soğuduktan sonra üzeri stretch'lenerek buzdolabına kaldırılır. Bir gece bekletilir. 

Servisten birkaç saat önce üzerine hazırlanan çilekli sos dökülür ve ikiye kesilmiş çileklerle süslenir.

20 adet küçüklerinden çilek tencereye konur, patates ezeceği ile üzerine bastırılarak ufalanır. Suyu çıkar, hepsi ezilmez. İçine 2 çorba kaşığı toz şeker ve 1 tepeleme çorba kaşığı mısır nişastası konur ve ocak üzerinde karıştırılarak şeffaflaşana kadar pişirilir. Cheesecake'in üzerine dökülür. Kalan çileklerin büyükleri ortadan ikiye bölünür ve sosun üzerine arzunuza göre sıralanır.