Bu tarif vegan bir tarifdir, laktoz ve diyabet rahatsızlığı olanlara uygun bir karışıma sahiptir. Aslında çölyak hastaları da bu tarifi rahatlıkla yiyebilirler, lakin satın aldıkları yulaf ezmesinin gluten içermeyen/temasa gelmeyenleri bulmaları gerekiyor. Şeker isteğinizi tamamen yok edecek bu yağsız şekersiz pankek tarifine bayılacaksınız.Pankek

Pankek malzemeleri

  • 1 su bardağı. badem sütü
  • 1 su bardağı yulaf ezmesi
  • 1 muz

Yağsız ve şekersiz pankek hazırlanışı

1. Yulaf ezmemizi, rondoda ince bir un kıvamına gelene kadar geçiriyoruz.

Yulaf

2. Bu aşamada muzu ekliyoruz ve rondodan tekrar 1-2 dakika kadar çektiyoruz.

3. Son olarak, badem sütümüzü ekleyip bir kez daha çekiyoruz, malzemelerin eşit bir şekilde karışmasını sağlıyoruz. (Burada ben badem sütünü vegan/laktozsuz bir tarif olması için kullandım, istediğiniz her hangi bitkisel sütü veya normal inek sütü kullanabilirsiniz).

4. Yapışmayan bir tavayı iyice ısıtın ve küçük bir kepçeyle, pankek karışımımızı tava sıcak iken tavaya yayın. Böylece yağ eklemeden de lezzetinde hiç bir fark olmadığını göreceksiniz.

Pankek pişirme

5. Bir süre sonra göreceğiniz minik hava kabarcıkları pankekin piştiğini gösterir. Tersini çevirip, diğer tarafını pişirip, servis tabağınıza alın.

Üzeri için malzemeler

  • Bal veya arzuya bağlı tatlandırıcı

Üzerinin hazırlanışı

  1. Üzeri için bal veya veganlar için bitkisel tatlandırıcı kullanabilir. (Akçaağac/pirinç şurubu), yanına meyve eklerseniz çok nefis bir kombin oluşuyor.
  2. Şeker veya tatlandırıcı tüketmek istemeyenler, sırf meyveyle afiyetle yiyebilir. Şimdiden afiyet olsun!

Tatlandırıcı

Önemli not: Bu tarifte dikkat edilmesi gereken nokta muzların çok olgunlaşmış ve kararmış olmasıdır. Kararmış muzlar daha tatlı olurlar böylece hem tatlandırıcı olarak kullanılabiliyor, aynı zamandada kararmış olunca midenize rahatsızlık ve şişkinlik hissi vermeyecektir.