Bu tarifi ilk defa deneyip paylaştığımda, yurt dışında yaşayan gurbetçilerin özledikleri bu tadı artık evlerinde de yapabildikleri için çok mutlu olduklarına tanık oldum. Klasikleşmiş bir tadın özlemini çekmek ve o tadın ağzınızda bıraktığı keyif yüzünüze yansıdığında, çevrenizde oluşan mutluluk çemberi ile bütünleşir coşkularınız, hayalleriniz, umutlarınız...

Bana bu güzel fırsat tanındığı için ve daha çok gurbetçiye Hürriyet Aile vasıtasıyla ulaşabildiğim için ilk seçtiğim tarif olan sokak simidini evlerinizde keyif ile yaparak mutlulukla tüketmenizi dilerim.Simit hamuru için malzemeler:

• 1.5 su bardağı ılık su
• 1/2 yemek kaşığı toz şeker
• 1/2 yemek kaşığı tuz
• 1 paket instant maya
• 1/2 çay bardağından biraz fazla çiçek yağı
• 4 su bardağı un (Gerekiyorsa 1 su bardağı daha)

Simit sosu için malzemeler:

• 200 gram susam
• 2 yemek kaşığı üzüm pekmezi
• 2 yemek kaşığı çiçek yağı 
• 4 yemek kaşığı su

Hazırlanışı:

1 su bardağı ılık suyu, şekeri, tuzu ve son olarak mayayı yoğurma kabınıza döküp elinizle karıştırın. (Ben genelde bu tarz hamurları yoğuruken cam yerine plastik kapları tercih ediyorum, daha rahat yoğuruluyor.)

Mayalı karışıma 2 su bardağı unu ekleyerek ekleyin ve bir süre yoğurun. Kalan yarım bardak suyu ekleyin, 2 su bardağı unu ve sıvı yağı ekleyerek yoğurmaya devam edin. Elde edeceğiniz hamur kulak memesi kıvamındaki hamurdan biraz daha sert bir hamur olmalı. Eğer hamurunuz cıvık kaldıysa kalan unu ekleyip hamuru iyice yoğurun, iyice yoğurmak pürüzsüz bir hamur elde etmek çok önemlidir.

Hamur, kıvama ulaştıktan sonra dinlenmeye bırakın. Unutmayın, dinlenmeye bıraktığınızda hamur hem yumuşayacak hem de çok daha kolay şekil alacaktır.

      

Susamı kavurmak için, teflon tavaya susamı döküp orta hararetli ateşte tahta kaşıkla sürekli karıştırın. Karıştırma esnasında sabırla her yerin eşit şekilde kavurulmasına özen gösterin. Bu süre 20-25 dakika kadar sürebilir ama dilerseniz kavrulmuş simit susamı satın alarak bu işlemi uygulamayabilirsiniz.

     

Yumuşaması ve rahat şekil alması için dinlenmeye bıraktığımız hamurdan portakal büyüklüğünde bezeler alın. (Bu hamurdan sokak simidi büyüklüğü için 7-8 adet kadar beze çıkmalı.)

            

Yuvarladığınız bezeleri masaya elinizle sürterek yuvarlayın, 50 - 60 santimlik fitiller yapın, arada incelmeler olursa elinizi kalın kalan yerlere koyup yuvarlayarak istediğiniz inceliğe getirebilirsiniz. 

            

İstediğiniz şekilde fitiller yaptığınızda fitilin tam ortasından eşit bir şekilde kıvırıp bir birine dolandırın. Aynı bir urgan şeklinde kalın bir halat gibi duracaktır, her iki ucu bir birine birleştirip halka olarak simit şekli verin, birleşim yerlerini birbirine ekleyerek eliniz ile şekillendirerek kaybedin. 

Şekillendirme esnasında simidinizin açılabildiği kadar geniş yuvarlak olmasını sağlayın çünkü mayalanma esnasında şişip kapabiliyor ve tombik simitler ortaya çıkabiliyor, buraya dikkat etmenizi tavsiye ederim.

                

Pekmez, sıvı yağ ve suyu bir kapta karıştırıp, simidi pekmeze batırın. Susuz bir şekilde susama batırıp, yağlı kâğıt serdiğiniz fırın tepsisinde mayalanmaya bırakın. Bazı tariflerde su ölçüsü çok veriliyor ve ziyan oluyor, bu nedenle ben yeteri ölçüde ayarlayarak hamura yetecek şekilde bir ölçü verdim.

                  


Simit hamurları yeterince mayalanınca önceden 200 derecede ısıtılan fırına koyun.

                    

Simitleri nar gibi kızarana kadar pişirin. Simitleri fırından çıkardığınızda sertse yumuşaması için üzerine havlu serip bir süre bekletebilirsiniz. Yanında peynir veya sürülebilir kahvaltılık çikolata veya nasıl yiyecekler ile tüketmek isterseniz yanına koyup sıcak olarak servis edin.

Afiyet olsun